Bár a legtöbbször csupán az étvágyunk határozza meg, hogy mi kerüljön az asztalra reggelire , a legújabb kutatás eredményei szerint döntéseinket is befolyásolja, hogy a nap első étkezése során mennyi fehérjét és szénhidrátot juttatunk a szervezetünkbe. Pontosabban a vizsgált alanyok nagyobb valószínűséggel utasítottak el egy tisztességtelen pénzügyi ajánlatot, ha a szénhidrát-raktáraikat korábban feltöltötték. Nem úgy a fehérjedúsabb, de szénhidrátban szegény reggeli esetén, amikor a rosszabbnak tűnő ajánlatot is elfogadták.
Mit együnk egy tárgyalás előtt?
Tehát egy bagett vagy egy adag rántotta fogyasztása javasolt a komolyabb üzleti tárgyalások lebonyolítása előtt? Egyértelmű válasz erre nem adható a kutatók szerint, az elfogyasztott élelmiszer ugyanis csupán egy tényező a döntéshozatalban. Az sem egyértelmű, hogy a reggeli szénhidrát-bevitel milyen módon befolyásolja az emberek döntéseit. Lehetséges magyarázat, hogy a magas szénhidráttartalmú reggeli elfogyasztása lenyomja a tirozin nevű aminosav szintjét, amely fontos szerepet játszik az agyban termelődő vegyületek előállításában. Az egyik ilyen vegyület a dopamin , amelynek felszabadulásával jóllétérzéssel összefüggő folyamat zajlik le az agyunkban. Az alacsonyabb szénhidrát-, illetve gazdagabb fehérjebevitel a tirozin magasabb szintjét eredményezi, ez a jutalomérzet pedig azt eredményezheti, hogy egy személy jobban elfogadja a "tisztességtelen döntést".
Simon Young pszichiáter szerint azonban a kutatás elsősorban a szénhidrátok és fehérjék agyra gyakorolt hatásait vizsgálta, és nem vett figyelembe olyan tényezőket, mint például az élelmiszerek zsírtartalma. Young azt is elmondta, hogy a viselkedésmódosítások nem feltétlenül kapcsolódnak a tirozinhoz, a kutatás azonban egy érdekes lépés lehet afelé, hogy megismerjük a táplálkozásunk hétköznapi cselekvésekre gyakorolt hatásait.
Forrás: WebMD