Nem tilos saját dobozba kérni az ebédet vagy a kávét
Egy 2015-ben készült nemzetközi jelentés szerint a tengerekben és óceánokban 269 ezer tonna PET-palack és műanyag hulladékdarab úszkál, és ez a mennyiség az elmúlt két évben vélhetően tovább nőtt. A probléma már bőven egy ökológiai katasztrófa előszobája, erről beszél egy másik nemzetközi a tanulmány, amely egy sor adattal támasztja alá, hogy ebben az ütemben, 2050-re több szemét lesz az óceánokban, mint hal.
Az elmúlt év végén több mint 200 ország írta alá az óceánokban és tengerekben lévő műanyaghulladék csökkentésére született ENSZ-határozatot, ami a résztvevők reményei szerint megnyithatja az utat egy kötelező érvényű nemzetközi szerződés előtt - írja cikkében a Tudatos Vásarló .
Gond van az elviteles dobozokkal is
A műanyag palackok mellett a legnagyobb problémát az egyszer használatos műanyag csomagolások jelentik, ezekkel leginkább az elviteles rendszerben találkozik a vásárló. Nincs idő a kifőzdében megenni az ebédet, vagy haza szeretnénk vinni, ezért kérünk dobozt.
Vagy a reggeli rohanásban beugrunk a kedvenc helyünkre egy kávéért, amit műanyag keepcup-ban hozunk el, és a kávé elfogyasztása után már landol is a kukában. Az egyszer használatos csomagolásokkal nemcsak kávézás és étkezés során találkozunk, hiszen ott vannak az üdítős, shakes, fagyis poharak, de a sort hosszasan sorolhatnánk.
A lap kíváncsi volt, hogy nagyságrendileg mennyi keepcup fogy a nemzetközi kávézóláncoknál, ezért megkeresték a Starbucks, California Coffe Company, Costa Coffee, Coffeshop Company és a McCafé képviseletét, de vagy nem válaszoltak nekik, vagy azt a választ kapták, hogy erről nem gyűjtenek adatokat. Kapott adatok híján így végül becslést végeztek: mennyi műanyag hulladék keletkezik, ha a felnőtt budapesti lakosság harmada minden héten legalább egyszer eldobható műanyag dobozban kéri az ételt a kifőzdében. Mivel a műanyag dobozt legtöbbször a munkahelyi étkezés során használjuk, a dolgozó lakosság számát vették figyelembe, a becsléshez pedig a KSH adatait használtuk.
Lenne megoldás
Mint írják, minimális odafigyeléssel megelőzhető lenne, ha egyszer használatos csomagolás helyett saját, kimosható dobozban vinnénk el az ételt, a kávét pedig mondjuk egy menő design keep cup-ban, amit akár évekig használhatunk.
Hogy mi a megoldás, mi az az a Fairtrade keep-cup, és hogy mit mond a jogszabály a saját elviteles dobozról, kiderül a lap cikkéből .