A legjobb bizonyíték az lenne a méregtelenítő/fogyasztó teák, teakeverékek hatékonyságára, ha készülne egy olyan kutatás, amiben a résztvevők egyik fele teát, a másik fele pedig placebót iszik, emellett ugyanúgy táplálkoznak és ugyanannyit mozognak meghatározott ideig. Az eredmények összehasonlításából sok dolog kiderülne, de egyelőre ilyen kutatást nem hoztak nyilvánosságra. Arra mindenesetre kevés az esély, hogy valaki egészségtelen és mozgásszegény életmódot folytatva, komolyabb egészségkárosodás nélkül lefogyjon néhány doboz tea segítségével.
Csak látszólagos fogyást eredményeznek
A legtöbb ilyen teakeverékben koffein és egyéb vízhajtó hatású összetevők vannak, amik segítenek eltávolítani a szervezetből a felesleges folyadékot. Ettől ugyan laposabb lehet a has és mutathat kevesebbet a mérleg, de valódi fogyásról nem igazán beszélhetünk.
Emellett ezeknek az italoknak hashajtó hatása is lehet, hogy az emésztőrendszerből eltávolítsa a lerakódásokat. Ettől is könnyebbek lehetünk, de a testzsír-izom arányunk ettől sem változik. Nem beszélve arról, hogy hosszú távon elég egészségtelen ez a módszer.
Figyeljünk az összetevőkre
Ha a teakeverék összetevői között szennát vagy szennalevelet látunk feltüntetve, érdemes óvatosnak lennünk, mert ezeknek erős hashajtó hatása van. Emellett hasi görcsöket, puffadást, diszkomfort-érzést, hányingert, émelygést is okozhat. Melléhatása lehet káliumhiány, illetve egyéb elektrolitok hiánya, ami izomgörcsökhöz és abnormális szívritmushoz is vezethet.
Szintén népszerű összetevő ezekben a teákban a guarana, amelyet energiaitalokhoz is használnak. Ettől idegesebbek, feszültebbek lehetünk és ingadozhat a hangulatunk, de egyeseknél fejfájást, szorongást, gyors szívverést és fülcsengést is okoz.
Mivel a teákban gyakran koffein is található, ami bezavarhat az alvási ritmusunkba. És hiába kapunk egy kis plusz energiát tőle a délutáni edzéshez, ha este nem tudunk aludni . A huzamosabb időn át tartó alváshiány bizonyítottan lelassítja az anyagcserét és elhízáshoz vezet.
Forrás: health.com