A teljes kiőrlésű pékáru komoly előnyei

Éveken át a fogyókúrázók, vagy azok, akik egészségesebben szerettek volna étkezni, kizárták a kenyérféléket és a tésztákat az étrendjükből, mert rengeteget lehetett hallani azok káros hatásairól.

De az utóbbi időben a pékáruk ismét népszerűek lettek, feltéve, ha a címkéjükön szerepel a "teljes kiőrlésű" felirat. Ugyanakkor ezek a címkék megtévesztőek is lehetnek, sajnos nem feltétlenül igaz, hogy 100 százalékig teljes kiőrlésű gabonából készültek a termékek.

Valódi, teljes kiőrlésről akkor beszélhetünk, ha az adott termék érintetlen, egész, vagy olyan darált, feltört, pelyhesített gabonaféléből készül, amelyben megtalálható az endospermium, a korpa és a csíra. Ilyen lehet a búza, hajdina, bulgur, kukorica, amarant , árpa, köles, teff, tritikálé, quinoa, rizs, rozs, zab, cirok és vadrizs.

A gabonamagvak fő alkotóelemei a magbél (endospermium), a csíra és a maghéj (korpa, ami nem pelyva). Teljes kiőrlésűek azok a darák is, amelyek - igaz hántoltak - de tartalmazzák az alapvető összetevőket.

Mivel egyes gyártók már akkor is ráteszik a címkét a termékükre, ha az csak részben tartalmaz teljes kiőrlésű gabonát. Ezért érdemes olyan terméket keresni, amelyen feltüntetik azt is, hogy 100 százalékban teljes kiérésű. Arra is fontos odafigyelni az összetevőket vizsgálva, hogy mekkora a rosttartalom, mivel ez az egyes gabonafélékben eltérő.

Az igazi teljes kiőrlésű kenyérben felismerhetőek a gabonamagvak

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az igazi teljes kiőrlésű kenyérben felismerhetőek a gabonamagvak

A szakértők szerint naponta több alkalommal is érdemes teljes kiőrlésű terméket fogyasztani, persze nem szabad túlzásba vinni. Komoly előnye ugyanis, hogy többek között rengeteg benne a magnézium , amit több mint 300 enzimrendszer használ a testben, és létfontosságú a szív, az agy és a csontok számára. A legtöbb magnéziumot a teljes kiőrlésű búza tartalmazza, 200 grammonként 566 milligrammot, de a rizs és a zab is gazdag benne.

Az egészséges táplálkozásról sok - akár egymással ellentétes - tanáccsal, szabállyal találhatunk, és ember legyen a talpán, aki ezek között igazán ki tud igazodni. Segítünk egy kicsit. Részletek!

Fontos, hogy a kenyér- és tésztafélékben nem csak a szénhidrátmennyiséget kell figyelni. A teljes kiőrlésű gabonák és a finomított gabona egyenlő mennyiségű szénhidrátot tartalmaz, de nem ugyanaz a hatásuk az anyagcserére és a vércukorszintre.

A legfrissebb kutatások szerint azok, akik napi három alkalommal ettek teljes kiőrlésű gabonafélét 20 százalékkal csökkentették a korai halál kockázatát azokhoz képest, akik csak naponta egy adagot fogyasztottak. Ráadásul 14 százalékkal csökkentették a rák, és 25 százalékkal a szívroham kockázatát. Mindemellett a teljes kiőrlésű termékek a látásunkat is óvják, és távol tartják tőlünk az időskori látásromlás egyik vezető okát, a makula degenerációt magas E-vitamin, cink és niacintartalmuknál fogva. Fontos azonban, hogy ha étrendet váltunk, és kihagyjuk a gabonákat, figyeljünk a B-vitamin és folsavszintünkre, amelyekből hiány léphet fel a szervezetünkben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.