A legtöbb háztartásban a tésztafőzés egyik alapszabálya, hogy a vízbe olajat tegyünk, ezzel ugyanis elkerülhető, hogy a tészta összeragadjon. Kutatók ugyanakkor megállapították, hogy a tésztához adott olaj nem sokat javít az állagon, főként, mert öblítéskor úgyis lemossuk, ami pedig rajtamarad, meggátolja, hogy a szósz ízét a tészta magába szívhassa. A Daily Mail Online összefoglalta az ideális tészta elkészítésének kritériumait.
Hogyan főzzük meg jól a tésztát?
Az amerikai kémiai társaság (American Chemical Society) a YouTube videómegosztóra feltöltött videójában magyarázta el, hogyan kell igazán ízletesen elkészíteni a tésztát. A videó hozzászólásaiból is jól látszik, hogy a viszonylag egyszerűnek tűnő főzési módszerről is megoszlanak a vélemények, és a tésztát mindenki egy kicsit máshogyan szereti - kivéve persze a ragadósságot.
A tészta az alapját képező tojásnak és lisztnek köszönhetően elsősorban szénhidrátot, illetve fehérjét juttat a szervezetünkbe, miközben többféle vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz. Főzés során a fehérje és a keményítő kölcsönhatásba lép egymással: a keményítő vizet szív magába, és olyan gélszerű anyagot képez, amelytől a tészta puha, de kissé mégis "gumiszerű" lesz. A fehérje meggátolja, hogy a gél kifőljön, enélkül ugyanis a tészta ragadóssá válna. Ha azonban a tészta nem mozog az edényben, ugyanez lesz a sorsa - ezért fontos, hogy többször kevergessük főzés közben.
Az olajos vízben főtt tészta elkészültekor ugyan jól mutathat, az edényben mégis gyorsan összeáll. Ekkorra ugyanis az olaj "szétválasztó" hatása már nem érvényesülhet, hiszen főzés után, a szűrőben lemossuk róla. Ami rajta marad, meggátolja, hogy a szószt beszívhassa a tészta, így az olaj a táplálkozási szakértők szerint a gasztronómiai élményből is elvesz. Javasolják ugyanakkor, hogy főzés előtt néhány csipet sót szórjunk a vízbe, ami jó ízt ad a tésztának, illetve spagetti készítésekor a szószba is keverjünk egy merőkanállal a tésztaléből.
Forrás: Daily Mail Online