A túró tejből készül a tejfehérje (kazein) kicsapásával. Attól függően, hogy mivel csapják ki a kazeint, kétféle túrót különböztetünk meg. A savanyú étkezési túró előállításánál az alvasztást vajkultúrával végzik, míg az oltós túró gyártásánál a vajkultúra mellett oltót is alkalmaznak. Magyarországon általában savanyú étkezési túrót gyártanak. Leggyakrabban tehén-, kecske- és juhtejből készítik.
A túró koncentráltan tartalmazza a tej fehérjéit és ásványi anyagait, így táplálkozás-élettani szempontból nagyon értékes élelmiszernek számít, ezáltal különböző diétákba, fogyókúrás étrendekbe is remekül beépíthető. Hazánkban az étkezési tehéntúró három különböző zsírtartalommal kapható: a zsíros 12,2 gramm, a félzsíros 7 gramm, a sovány pedig 0,5 gramm zsírt tartalmaz 100 grammonként. Semleges íze miatt nagyon sokféleképpen felhasználható, sós ízesítéssel éppúgy, mint édesen.
Szuperélelmiszer a javából
Az ember néha csak kapkodja a fejét a felbukkanó, divatos szuperélelmiszerek hallatán, miközben sokszor észre sem vesszük, ami adja magát, hiszen régóta az étkezési kultúránk része. Ilyen a túró is, amelynek sovány változatában több a kalcium, mint a félzsíros és zsíros fajtákban. Tíz dekagramm félzsíros túró pedig majdnem kétszer annyi fehérjét tartalmaz, mint egy pohár (2,5 deciliter) tej. Ráadásul tejcukortartalma 20-40 százalékkal kevesebb, mint a tejé, ezért az esetek többségében a túrót laktózérzékenyek is fogyaszthatják, bár a panaszmentesen fogyasztható laktóz mennyisége egyéni tolerancia kérdése. Tejcukortartalma egyébként még a joghurténál és a kefirénél is alacsonyabb. A tehéntúró fogyasztása alacsonyabb energia- és zsírtartalmának köszönhetően előnyösebb, mint a zsíros juhtúróé. Bónusz tulajdonság, hogy nagyon sokoldalúan felhasználható: édes, sós vagy éppen savanykás ízű ételekben egyaránt megállja a helyét.
Sztrapacskától a desszertekig
A túró a teljes menüsorban helyet kaphat, illetve bármely napszakban, bármely étkezésre bátran fogyasztható. Kifejezetten ajánlják tízóraira, uzsonnára és sportolás utáni fehérjepótlásra. Az olyan nagy klasszikusok mellett, mint a túrós palacsinta, a túrógombóc és a túró rudi , akad még néhány példa a sokoldalú felhasználásra:
- túrós galuska vagy túrógombóc levesbetétnek vagy köretként
- körözöttek, túrókrémek reggelire és vacsorára
- túrós mártogatós, túróval dúsított turmix, édes túrókrémek tízóraira és uzsonnára
- túróval készült fő-, illetve egytálételek (például sztrapacska, túrós tészta, puliszka túróval)
- túrós desszertek (például piték, palacsinták, pohárkrémek, parfék, torták)
- túróval készült feltétek (például túróval töltött vagdalt, gombafejek túróval töltve)