Az uborka egyike a legrégebben termesztett gyümölcsöknek. Mezopotámiában 4000 éve, Indiában 3000 év óta termesztik. Magyarországon a 13. században jelent meg. Az uborka a tökfélék családjába tartozó növényfaj. Ugyanabba a nemzetségbe tartozik, mint a sárgadinnye. Számos nemesített változata létezik.
Élettani hatása
Igen kevés kalóriát tartalmaz. Víztartalma eléri a 96%-ot, így részt vesz a szervezet vízháztartásának kiegyensúlyozásában. Gazdag nátriumban, vasban, foszforban, káliumban, kalciumban, szénhidrátban és vitaminokban (A1, B1, B2, B6, C). Káliumtartalma segíti a vesék működését. Az uborka magas C-és B9-vitamintartalma miatt, részt vesz a vérszegénység megelőzésében és kezelésében. Vízhajtó, segít a húgysav és a vesekő eltávolításában. Az uborkának nagy jelentősége van lúgosítás szempontjából is, ezért az erre kialakított étrendek egyik közkedvelt alapanyaga. Hosszú távú fogyasztása nagyon jó hatással van bőrünkre és hajunkra. Előszeretettel használják az uborkát a szépségiparban is, mint alapanyagot. Miért is van ez így?
Az uborka, mint kozmetikum
Az uborkának bőrre összehúzó és méregtelenítő hatása van. A nyers uborka leve összehúzza a tág pórusokat, szárítja és nyugtatja a zsíros bőrt. Segítséget nyújt a szem alatti puffadás csökkentésében, és a sötét karikák megszüntetésében. Szebbé, üdébbé teszi a bőrt, így fiatalító hatású. Pár perc uborkapakolás és megjelenésünk fittebb, egészségesebb lesz. A bőrgyógyászatban is használják, krém vagy lemosó formájában a viszketés és hámlás gyógyulásában.
Termesztése
Az uborka termesztését már a tavasz elején megkezdik, méghozzá egy üvegházban vagy egy meleg szobában és mindennap beöntözik az uborkamagokat. Mikor elég nagy lesz a palánta, akkor már önállóan is kiültethető az üvegházba, vagy jó idő esetén a szabadba. Az uborkát a mérsékelt éghajlati övben lehet a legsikeresebben termeszteni, és egész évben kapható.
Felhasználása
A zsenge uborkák már nem keserűek, mert nemesítés során a keserű ízt eltüntették. Főként salátaként, dunsztolva savanyúságként, vagy nyersen fogyasztják. Előszeretettel készítenek belőle levest, de közkedvelt különböző szendvicsek alapanyagaként is. Joghurttal összekeverve frissítő mártást is készíthetünk belőle. Gyakran tálalják csípős ételek mellé, hogy enyhítse a csípősséget. Az uborkafajták körülbelül kétharmadát frissen fogyasztják, a maradék harmadot savanyítják, és még akkor szedik le, amikor kisebb.
Uborkás ételeink receptjeit keressék következő cikkünkben!