A vegetáriánusságnak jó néhány típusa van
A nyers vegán étrend az egyik legszigorúbb a vegetáriánus diéták között. Követői semmilyen állati eredetű terméket nem fogyasztanak, és csak olyan ételeket esznek, amelyeket nem hevítettek 40-48 foknál többre. Az étrendjüket a következő alapanyagokból állítják össze: nyers zöldségek és gyümölcsök , olajos magvak és a belőlük készült krémek, különböző csírák, növényi olajok, fűszernövények, frissen facsart zöldség- és gyümölcslevek.
Káros az ételek hevítése
A nyers vegán diétát sokan az ideális daganatellenes étrendnek tartják, mert tiltólistára helyezi azokat az alapanyagokat és ételkészítési eljárásokat, amelyeket karcinogénnek tartanak , ugyanakkor a nyers ételek gazdagok antioxidánsokban. Ezek segítenek megkötni a szabadgyököket, valamint küzdenek az oxidatív stressz káros hatásai ellen is.
A nyers vegán étrenddel kapcsolatos kutatások ellentmondásos eredményekre jutottak: bár azoknál, akik több nyers ételt fogyasztottak, valamivel ritkábbnak bizonyultak egyes daganattípusok, ugyanakkor a nyers vegán étrend követői között gyakoribb a csontritkulás, a hölgyeknél a menstruációs zavar. A nyers vegán diéta híveinél alacsonyabb az LDL- , de a HDL-koleszterin szintje is, és általános a B12-vitaminhiány.
Más kutatások (különösen az elmúlt évtizedből) összefüggéseket találtak a nyers vegán étrend, és a fibromyalgia és a reumatoid arthritisz tüneteinek csökkenése között, és azt is bizonyítottnak látják, hogy a nyers vegán étrend jelentős javulást hozott a követőinek érzelmi és mentális egészségében. A nyers vegán ételek többségét könnyű elkészíteni: saláták, gyümölcstálak, magvakból készült krémek, préselt levek és smoothie-k alkotják az étrend alapját. A magvakat, időnként gabonaféléket beáztatva vagy csíráztatva fogyasztják.