Állandóan felpuffadsz? Ezek állhatnak a háttérben

Számos oka lehet annak, hogy haspuffadást és fokozott gázképződést tapasztalsz. A leggyakrabban az elfogyasztott ételek típusában, illetve az étkezési szokásaidban kell keresni a magyarázatot, ám akár egészségi probléma is állhat a háttérben.

Mindenkinek képződik gáz a bélrendszerében, ez ugyanis az emésztés természetes része. Amikor azonban a gázképződés túlzott mértékű, az már kellemetlen, olykor teltségérzetet okoz – ezt nevezzük puffadásnak, amelyet gyakori böfögés és szellentés kísérhet. 

Az alkalmankénti puffadás egyébként nagyon gyakori: csak Amerikában az emberek hetede legalább heti egyszer megtapasztalja ezt a tünetet, leginkább a rossz étkezési szokások következményeként. Az állandó puffadás azonban már komolyabb bajra, például emésztési problémára vagy valamilyen krónikus betegségre utalhat – a Healthline cikke szerint például az alábbiakra.

fiatal nő fogja a hasát
Étkezési hibák és betegségek is állhatnak a kellemetlen puffadás hátterében. Fotó: Getty Images

Élelmiszer-intolerancia

Az ételintolerancia a puffadás egyik lehetséges oka. Ilyenkor arról van szó, hogy a szervezeted csak nehezen vagy egyáltalán nem tud megemészteni bizonyos ételeket, italokat vagy összetevőket. A leggyakrabban az alábbiak okozhatnak problémát:

  • tejtermékek,
  • pékáruk,
  • egyes tartósítószerek és színezékek,
  • koffein,
  • fruktóz,
  • a borban és a sörben található szulfitok,
  • a pácolt húsban és az érlelt ételekben található nátrium-glutamát,
  • magas FODMAP-tartalmú élelmiszerek, mint példáuk a hüvelyesek, a zöldségek és cukoralkoholok.

Székrekedés

Az állandó puffadás és a fokozott gázképződés székrekedésre is utalhat. Minél tovább marad ugyanis a vastagbélben a széklet, annál több lehetősége van a baktériumoknak arra, hogy az emésztési folyamatok során gázt termeljenek. Emellett még az alábbi tünetek jelezhetnek székrekedést:

  • kemény, darabos széklet,
  • heti háromnál ritkább székletürítés,
  • erőlködés és fájdalomérzet székelés közben,
  • vér a székletben.

Rossz étkezési szokások

Ha étkezés és ivás közben sok levegőt nyelsz, az szintén túlzott gázképződést válthat ki. Ez előfordulhat például rágógumizás vagy kemény cukorka szopogatása közben, illetve ha túl gyorsan, kapkodva eszel és iszol. A túlevés, valamint az alapos rágás nélkül lenyelt étel szintén problémát okozhat.

Irritábilis bél szindróma (IBS)

Az IBS egy igen gyakori emésztési rendellenesség. Kialakulásának oka a mai napig nem tisztázott, az viszont biztos, hogy számos gyomor- és bélrendszeri tünetet okozhat, például:

  • puffadást,
  • fokozott gázképződést,
  • székrekedést,
  • hasmenést,
  • hasi görcsöket,
  • hasi és bélfájdalmat.

Kontaminált vékonybél szindróma (SIBO)

A SIBO akkor fordul elő, amikor túlságosan elszaporodnak a belekben élő baktériumok, ezért felszívódási és emésztési zavar alakul ki. A problémára a puffadás, a fokozott gázképződés és a hasfeszülés hívhatja fel a figyelmedet. Az állapot kialakulásához az emésztőrendszer izomzatának összehúzódásával kapcsolatos problémák (diszmotilitás), a gyulladásos bélbetegségek (IBD), valamint az emésztőrendszer szerkezeti rendellenességei is hozzájárulhatnak.

Motilitási zavarok

A motilitási rendellenesség az emésztőrendszer izmainak mozgászavarát jelenti. Megnyilvánulhat nyelési, emésztési vagy bélmozgási nehézségek formájában is, és kialakulhat bélbénulást, valamint erős bélgörcs és puffadás is.

Menstruáció

Nagyon sok nő tapasztal furcsa tüneteket a havivérzést megelőző napokban. Gyakori premenstruációs panasz például a puffadás, az alhasi görcs, a pattanásosodás, a hangulatváltozás, valamint az erőteljes fáradtság is.

Viscerális hiperszenzitivitás, vagyis zsigeri túlérzékenység

Zsigeri túlérzékenységnek az emésztőszervekben fellépő fokozott fájdalomérzetet nevezik, amely egyben az IBS egyik fő jellemzője is. A probléma emésztési zavarral, általános hasi diszkomforttal, hányingerrel, gyakori puffadással, hasi fájdalommal, valamint mentális és érzelmi szorongással is járhat.

Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha alkalmanként felpuffadsz, és néha a szokásosnál többet szellentesz, az még nem ad okot aggodalomra. Ám ha ezek a tünetek rendszeresen jelentkeznek, hosszú ideig fennállnak, vagy idővel akár még súlyosbodnak is, akkor mindenképp ajánlott orvoshoz fordulnod. A szakember kiderítheti, milyen alapbetegség húzódhat a kellemetlen panaszaid mögött, illetve tud javasolni olyan vényköteles és a vény nélkül is kapható gyógyszereket, amelyekkel könnyebbé teheted a mindennapjaidat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult időre számíthatunk, a szélárnyékos részeken foltokban köd is képződhet. Az északkeleti, keleti harmadban eshet, illetve kisebb eső még a Dunántúlon fordulhat elő. Reggel a délkeleti tájakon újra növekszik a csapadékhajlam. Az északnyugati szelet az Észak-Dunántúlon erős, Sopron és a Fertő-tó környékén viharos, erősen viharos lökések kísérhetik, míg az ország keleti felén csak helyenként lesz élénk a nyugati, délnyugati szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 6 és 13 fok között várható. Egy ciklon örvénylik felettünk, az előrejelzés szerint napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra