Kalória és kalória között is van különbség, némelyik emésztéséhez több energiára van szükség, így nagyobb erőfeszítést követel részünkről. Ez pedig hozzájárulhat a súlycsökkentő diéták sikeréhez - állítja Leslie Bonci, a Pittsburgh-i Orvostudományi Egyetem dietetikusa, a The Active Calorie Diet című hamarosan megjelenő könyv szerzője. Íme, néhány javaslat a könyvből:
•Fogyasszunk sok zsírszegény fehérjét - Az ilyen élelmiszerek emésztéséhez van szükség a legnagyobb kalóriaégetésre. Válogassunk egészségesen: a zsírtól csöpögő sajtburger helyett együnk inkább sovány húsokat, tojást és zsírszegény tejtermékeket.
•Középpontban a rost - A rostdús élelmiszerek a második helyen szerepelnek az aktív kalória listán. Töltekezzünk fel friss zöldségekből és (hámozatlan) gyümölcsökből, babból, korpás müzliből és teljes kiőrlésű termékekből, a kenyeret is beleértve.
•Előnyben a rágós - A szánknak, amely az emésztési folyamat első állomása, így keményebben kell dolgoznia. Válasszunk egész gyümölcsöt a gyümölcslevek helyett, és tegyünk még több babfélét vagy brokkolit a levesekbe.
•Több csípős fűszert - A legtöbb fogás esetében némi őrölt bors, wasabi, chilipaprika vagy csípős szósz hozzáadásával a bennük lévő kapszaicinnak köszönhetően plusz 10-20 kalóriát égethetünk el naponta. Ez nem túl sok, de idővel összeadódik. Ha valaki nem bírja a csípőset, próbálja ki a fahéjat, a fokhagymát, a gyömbért vagy a szegfűszeget, és pácoláshoz használjon ecetet.
•Igyunk zöld teát - Akár melegen, akár hidegen, használjuk ki a tea levelében rejlő emésztést serkentő anyagokat (csak ne rontsuk el rengeteg cukorral!). A kávé is segít néhány kalóriát elégetni.
•Főzzünk gyakrabban - A zacskó felnyitásával egyetlen kalóriát sem égetünk el. Sokkal többet használunk fel, ha alapanyagokból, saját kezűleg készítjük el a fogásokat.
•Óvakodjunk a nem aktív kalóriáktól - A kekszek és sütemények, cukrozott üdítőitalok és az olyan feldolgozott élelmiszerek, mint a hot dog, könnyen megemészthető, ezért főleg zsír formájában raktározódik el.