Az aszpartám a mai napig az egyik leggyakrabban használt mesterséges édesítőszer, amely több ezer ételben és italban található meg. Egészségre gyakorolt hatásait és biztonságos használatát számos tanulmány vizsgálta már, ám egy friss, egereken végzett kutatás rámutatott, hogy ez az édesítőszer a viselkedésre is hatással lehet – számolt be róla a Medical News Today.
A Floridai Állami Egyetem kutatói ezúttal arra voltak kíváncsiak, hogy az aszpartám szerepet játszhat-e a szorongás kialakulásában. A vizsgálat eredménye még őket is meglepte: azt tapasztalták ugyanis, hogy az ivóvizükkel aszpartámot kapó egerek szorongásszerű viselkedést mutattak az édesítőszer fogyasztása után. De nem ez volt az egyetlen eredmény: a kutatók változást mutattak ki az egerek agyának azon részében – az amigdalában –, ami a szorongás és a félelem szabályozásáért felel. A PNAS című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői azt is megállapították, hogy az amigdalát érintő változások a hímeken keresztül akár két egymást követő generáción keresztül is fennmaradhatnak.
Noha ezek a megállapítások figyelemfelkeltőek, ám ahhoz, hogy kiderüljön, vajon az aszpartám az egerekhez hasonlóan az emberek viselkedésére is hasonló hatást gyakorolhat-e – és ha igen, ehhez milyen mennyiségben kell azt fogyasztani –, további kutatásokra van szükség.
Miért népszerű az aszpartám?
Az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) szerint mivel az aszpartám körülbelül kétszázszor édesebb, mint a szacharóz vagy a répacukor, ezért népszerű a fogyasztók körében: kevesebbet kell ugyanis használni belőle az intenzív, édes íz eléréséhez, mint például cukorból, vagy más, mesterséges édesítőszerekből.
Érdekesség, hogy az aszpartámot véletlenül találták fel, mégpedig 1965-ben, egy fekély elleni gyógyszeren dolgozva. Miután élelmiszer-adalékanyagként engedélyezték, 1981-ben kezdődött a kereskedelmi gyártása: ekkortól édesítették vele a különféle diétás termékeket. Egy 2017-es tanulmány szerint az Egyesült Államokban a gyerekek 25, míg a felnőttek 41,4 százaléka fogyaszt alacsony kalóriatartalmú édesítőszereket.