Testünk különleges szerkezet. Ha megfelelően adagoljuk neki a hasznos üzemanyagot, az időskorig különösebb baj nélkül működik.
Az emberi test több milliárd sejtből áll, amelyek mindegyikének meghatározott szerepe van. Szerveink mind-mind különböző sejtekből épülnek fel, ezért testünk szükségletei rendkívül összetettek. Ahhoz, hogy ez az egyedülálló és nagyon bonyolult szervezet a lehető leghatékonyabban működjön, megfelelő táplálékot kell kapnia, amelyet képes hatékonyan beosztani és hasznosítani.
Az emésztőrendszerünk befogadja a táplálékot, segít annak aprításában, lebontásában, emésztésében és felszívódásában. Az így feldolgozott tápanyagokat a véráram juttatja el a különböző szervekhez, amelyek hasznosítják.
A táplálkozás jelentősége
Táplálkozásnak nevezzük a tápanyagok ételekkel való bevitelét a szervezetbe, azok felszívódását és hasznosulását. A táplálkozás az élet alapvető feltétele, biztosítja a szövetek felépítéséhez, a veszteségek pótlásához szükséges anyagokat, az életfunkciók fenntartásához nélkülözhetetlen energiát. Az ember táplálékát az állat- és növényvilágból válogatja ki, tudatosan vagy ösztönösen. A szokások, a hagyományok, az ízlés, a kulturális és szociális körülmények alapvetően meghatározzák a választást. A választás azonban - a helyes táplálkozás szempontjából - téves is lehet. Étrendünk megtervezésénél, az élelmiszerek kiválogatásánál a mennyiség mellett a minőségre is gondot kell fordítanunk.
A helyes táplálkozás irányelvei
Válto zatosan, sokféle alapanyagból, különböző elkészítési módokat alkalmazva állítsuk össze étrendünket.
- Kerüljük a zsíros ételeket. Sütéshez olajat, süteményekhez margarint használjunk. Különösen fontos ez a keveset mozgó, illetőleg az ülő foglalkozásúak esetében.
- Ételeinket kevés sóval készítsük el, utólag pedig ne sózzunk.
- Hetente legfeljebb egyszer együnk édességet, süteményt, akkor is az étkezések végén.
- Ajánlatos naponta fél liter tejet fogyasztani, valamint alacsony zsírtartalmú tejterméket, sajtot, túrót, joghurtot.
- Naponta többször együnk nyers gyümölcsöt, zöldségeket nyersen és párolva.
- Rendszeresen fogyasszunk barna kenyeret. Köretnek inkább burgonyát, főzelékféléket, párolt zöldségeket válasszunk rizs és tésztafélék helyett.
- A táplálék mennyiségét egyenletesen elosztva, naponta négyszer-ötször étkezzünk.
- Szomjunkat ivó- vagy ásványvízzel oltsuk.
- Kerüljük az alkoholos italokat és a cukros üdítőket.
A helyes, kiegyensúlyozott táplálkozás nem jelenti egyetlen ételnek, élelmiszernek a tilalmát sem. Tény viszont, hogy egyeseket előnyben kell részesíteni, míg mások fogyasztását célszerű csökkenteni.