A fehérjefogyasztás elengedhetetlen az izmok fejlődéséhez, az egyik legfontosabb tápanyag. De mi az, amit rosszul tudunk róla?
Minél több fehérjét eszünk, annál izmosabbak leszünk
Tény, hogy a testünk nem tudja megfelelően működtetni, regenerálni vagy építeni az izomzatunkat azok nélkül az aminosavak nélkül, amik a fehérjedús ételekben találhatók. Ugyanakkor önmagában a fehérje nem elég ahhoz, hogy nagyobb és erősebb izmaink legyenek - ehhez mindenképpen testmozgásra van szükség. Különösen az évek előrehaladtával, amikor izmaink kisebbek lesznek és gyengülnek, fontos, hogy rendszeresen sportoljunk, mert így építhetjük vagy tarthatjuk meg a már meglévő izomtömeget.
Mindegy, hogy milyen táplálékkal visszük be a fehérjét
Rengeteg ételben van legalább minimális mennyiségű protein, de nem mindegyik tartalmazza azokat az esszenciális aminosavakat, amire a szervezetünknek a sejtjeink és izmaink egészségéhez szüksége van. Nagy a különbség az állati és növényi eredetű fehérjék között - utóbbiak nem feltétlenül teljes értékű források, ráadásul rosttartalmuk akadályozhatja bizonyos aminosavak felszívódását. Ezért kell a vegetáriánusoknak különösen gondosan összeállítani az étrendjüket, amelynek sok hüvelyest és teljes kiőrlésű gabonát kell tartalmaznia.
Törekedjünk a változatos fehérjebevitelre!
Edzés után azonnal fehérjét kell fogyasztani
Sokan gondolják úgy, hogy miután edzettek egy-két órát, azonnal le kell dönteniük egy fehérjeturmixot, ha azt szeretnék, hogy az izmaik a lehető leggyorsabban fejlődjenek. Ez azonban inkább csak a profi testépítőkre igaz -egy átlagember, aki egészségesen étkezik, enélkül is elegendő fehérjét visz be naponta a megfelelő izomműködéshez. Kutatások szerint gyakorlatilag mindegy, hogy a napi fehérjeadag nagy részét edzés után, vagy a nap folyamán az étkezésekre elosztva fogyasztjuk el.
Ha fáradtak vagyunk, nem vittünk be elég fehérjét
A krónikus fáradtság és gyengeség valóban lehet fehérjehiány jele is, de csak akkor, ha huzamosabb ideig jóval alatta maradunk a szükséges minimum mennyiségnek. Aki vegán, vagy vegetáriánus , és folyton fáradt, és folyamatosan fogy anélkül, hogy hastájékon is centiket veszítene, annál a kimerültség valóban utalhat arra, hogy egy ideje már jóval kevesebb proteint vitt be a kelleténél. Általánosságban viszont meglehetősen ritka, hogy valaki a fehérjehiány miatt legyen folyamatosan fáradékony.
Forrás: prevention.com