Angol karácsonyi puding: egy lángoló desszert

Nincs karácsonyi vacsora Angliában a fűszeres, gyümölcsös, gőzölt karácsonyi puding nélkül, amelyet a csillagszóró után szintén meggyújthatunk.

Angliában gyakorlatilag ugyanúgy ünneplik a karácsonyt, mint nálunk: családi körben, közös fadíszítéssel, karácsonyi énekekkel, ajándékozással (a gyerekek ajándékait a Mikulás hozza a szigetországban). Ugyanakkor vannak persze kisebb különbségek is: a karácsonyi vacsora főszereplője alapvetően a pulyka, a desszert pedig legtöbbször egy lehengerlően tömény finomság, amely nálunk szinte teljesen ismeretlen: az úgynevezett karácsonyi puding.

A karácsonyi pudingot mazsolapudingnak is hívják, és Nagy-Britanniában, illetve Észak-Írországban már a középkor óta a karácsonyi vacsora része. Aszalt gyümölcsök, tojás és az angol főzési kultúrában elterjedt marhafaggyú adja az alapját, de kerülhet bele - szárazságát kivédendő - fekete melasz , illetve fahéjjal, gyömbérrel és egyéb fűszerekkel is feldobható. Nem a karácsony reggeli kapkodás desszertje: elkészítése után általában egy teljes hónapig érni hagyják, bár megesik, hogy egy egész évig is - mivel alkohollal, elsősorban brandyvel készülő édesség, nem romlik meg még ilyen hosszú idő alatt sem.

Gőzöléstől lesz ilyen szép
Gőzöléstől lesz ilyen szép

A régi időkben a karácsonyi pudingba a jóllétet jelző fűszerek kerülhettek bele, a nyalánkság színe pedig általában (főleg a fekete melasznak köszönhetően) sötét. Jó ideig textilben főzték, majd kampóra akasztva szárították, amely metódus az ízek egybeérése miatt volt kiváló választás.

A karácsonyi pudingot a legtöbben 4-5 héttel karácsony előtt, az advent kezdetét megelőző vasárnap készítik el. Családi tradíció, hogy mindenki keverhet egyet a krémen, és közben mondhat egy karácsonyi kívánságot. Ha marad belőle a vacsora után, akkor gyakran elrakják a következő évre.

Ma már természetesen előre elkészített karácsonyi pudinghoz is könnyen hozzá lehet jutni (legalábbis Angliában), így akinek nincs ideje magának megfőznie, egyszerű felmelegítéssel is az ünnepi asztalra varázsolhatja, de aki inkább a nehezebb, ám alighanem minden szempontból töményebb élvezetek felé haladna, annak az alábbi receptet (a brit Guardian újságírójának verzióját ) ajánljuk a figyelmébe:

Hozzávalók 1,4 l pudinghoz:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

400g szárított gyümölcs ízlés szerint összeválogatva (mazsola, füge, ribizli stb.)

50g kandírozott narancshéj

175 ml pedro ximénez sherry

150g lágy barnacukor

1/2 evőkanál vegyes fűszer (szegfűszeg, fahéj, gyömbér, szerecsendió, koriander keveréke)

75g liszt, sütőporral keverve

1 csipet só

75 g friss zsemlemorzsa, ha lehet: barna

1db reszelt citromhéj és 1db reszelt narancshéj

150g marhafaggyú

50g hámozott, darált mandula

1db tojás felverve

1 evőkanál melasz

150ml barna sör (stout)

75ml tej

Áztassuk be a szárított gyümölcsöt és a kandírozott narancshéjat a sherrybe már a megelőző éjszakán. Keverjük el habverővel a cukrot, a fűszereket, a lisztet, a sót és a zsemlemorzsát egy nagy tálban, majd keverjük hozzá a reszelt héjakat, a marhafaggyút és a mandulát. Verjük fel együtt a tojást és a melaszt, aztán keverjük össze a száraz összetevőkkel, és öntsük hozzá folyamatos kavargatás mellett a sört és a tejet is. Keverjük bele ezután a szárított gyümölcsöt és a tál alján megmaradt sherryt, illetve ízesítsük a keveréket ízlés szerint további fűszerekkel vagy sherryvel. Rakjunk zsírpapírt köralakban a tál/kuglófforma aljára, majd vajazzuk ki a tálat a zsírpapírral együtt, aztán kanalazzuk bele a keveréket úgy, hogy legföljebb a háromnegyedéig legyen tele. Vágjunk a tetejére egy nagyobb kör zsírpapírt, és fedjük le vele a tál tetejét, majd tegyünk rá alufóliát, végül kössük át kívülről egy madzaggal, hogy stabilan a helyén maradjon a papír és az alufólia is.

Helyezzük a tálat gőzölőedénybe (vagy nagyobb fazékba, amelyben elfér), és lassú tűzön gőzöljük 4 órán keresztül. Ellenőrizzük félóránként, hogy mennyi víz párolgott el, és ha kell, forralóból pótoljuk az elpárolgott részt. 4 óra után kész a puding: vegyük ki a vízből, és hagyjuk kihűlni egy tálban, majd távolítsuk el a zsírpapírt és az alufóliát, borítsuk ki egy vágódeszkára, és vágjuk le az aljáról is a papírt. Tároljuk hűvös helyen tiszta textilruhában, a tálalás napján pedig a fent leírt módon gőzöljük újra másfél órán keresztül, majd öntsünk rá brandyt, gyújtsuk meg, és tálaljuk. Vaníliapuding- vagy jégkrém kiváló kísérő lehet mellé.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra