Az agyunkban dől el, szeretjük-e a zsíros ételeket

Az emberek túlnyomó többségének étrendje - főként a nyugati világban - a zsíros fogásokra épül. Egy friss kutatás annak próbált utánajárni, milyen agyi folyamatok állhatnak emögött.

A zsíros ételek egészségre gyakorolt hatásait a legtöbben már jól ismerhetik. Megterhelik a gyomrunkat, hasmenést és gyomorfájdalmakat okozhatnak, és még a túlsúly kialakulásában is szerepük van. Mégis szívesen fogyasztjuk, nemcsak a hazai konyha, de a nyugati országok étrendjében is kiemelt szerep jut a zsíros fogásoknak. Egy friss kutatásban most annak jártak utána, milyen idegrendszeri mechanizmusok váltanak ki jutalomérzetet a zsírok fogyasztását követően. Az eredményeket a The Journal of Neuroscience című tudományos lapban publikálták.

Agyunk dönt arról, mennyire szeretjük a zsíros ételeket

Sok élelmiszer fogyasztásakor a síkos, olajos érzet is pozitív hatást kelt az emberekben, még az olyan édességek kapcsán is, mint például a fagylalt. A Nature cikke szerint a kutatók megpróbálták feltérképezni, hogy emögött milyen agyi folyamatok állnak.

Fabian Grabenhorst, az egyesült királyságbeli Oxfordi Egyetem idegkutatója a kollégáival többféle, különböző zsír- és cukortartalmú turmixot készítettek, majd sertésnyelvek segítségével mérték fel azok textúráját, illetve hogy milyen olajos érzetet kelthet a fogyasztásuk. Ezt követően 22 résztvevőnek kellett megkóstolniuk ugyanezeket a turmixokat, miközben agyi MRI-vizsgálatot végeztek el rajtuk, hogy az idegrendszerben végbemenő folyamataikat vizsgálják. Azt is meg kellett mondaniuk, mennyit fizetnének az elfogyasztott turmixért - ebből arra próbáltak következtetni, mennyire ízlik nekik az adott ital.

hamburger
Agyunk dönt arról, mennyire szeretjük a zsíros ételeket. Fotó: Getty Images

A válaszadók minél többet fizettek volna a megkóstolt turmixért, annál nagyobb aktivitást mértek az agy frontális lebenyéhez tartozó orbitofrontális kéregben. A vizsgálat után egy ingyenes vacsorát is biztosítottak számukra, amelyen zsírosabb és kevésbé zsíros falatokat is felkínáltak számukra. Azok a résztvevők, akiknél korábban erős aktivitást mértek a frontális kéregben, a zsírosabb ételekből is többet fogyasztottak. Ez tehát igazolja a kutatók szerint, hogy az orbitofrontális kéreg aktivitása jelentős szerepet játszik abban, mennyire szeretjük a zsírban gazdag ételeket. A kutatók remélik, hogy felfedezésük új testsúlycsökkentő eljárások kifejlesztéséhez is hozzájárulhat a későbbiekben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.