A desszert francia eredetű, arrafelé úszó szigetként emlegetik, míg a madártej elnevezés hazánk mellett Szlovákiára és Romániára, valamint részben Ausztriára jellemző még, a lengyelek pedig semmilevesként ismerik ezt a finomságot. Idehaza a 19. század közepe óta vannak róla feljegyzések, így vélhetően akkor honosodott meg Magyarországon a fogyasztása.
Az eredeti édesség természetesen tartalmaz cukrot. Négy tojáshoz megközelítőleg 70-80 grammot szoktak hozzáadni, miközben - a WHO ajánlása szerint - egy normális testtömeg-indexű felnőtt számára napi összesen 25 gramm, tehát mintegy 6 teáskanál cukor jelenti az ideális bevitelt. Különösen a diabéteszben szenvedők számára ezért érdemes lehet más megoldást találni az édesítésre. E célra leginkább a természetes cukorpótlók és édesítőszerek lehetnek alkalmasak. Az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségre szert tevő nyírfacukor ( xilit ) például jelentősen kevesebb kalóriát és szénhidrátot tartalmaz, mint a cukor, ráadásul nem károsítja a fogakat sem, ezáltal alkalmas jelölt a helyettesítésre.
A madártej kapcsán egy másik fontos tényező, hogy nyers, nem kielégítően hőkezelt tojást tartalmaz. Márpedig a nyers tojással készült ételek veszélyesek lehetnek, mivel az időnként előforduló szalmonella baktérium csak magas hőmérsékleten pusztul el. Emiatt elővigyázatosságból kizárólag megbízható forrásból szerezzük be a tojást, a törötteket pedig mindig dobjuk ki. A madártej nem áll el sokáig, így javasolt annyit készíteni belőle, amennyit el is tudunk fogyasztani.
Madártej
Hozzávalók:
A krémhez:
- 7 dl tej
- 2 csomag vaníliás nyírfacukor
- 1/2 tasak vaníliás pudingpor
- 4 ek. nyírfacukor
- 3 tojássárgája
A habhoz:
- 3 tojásfehérje
- 1 csomag vaníliás nyírfacukor
- 1,5 ek. nyírfacukor
- 1 csipet só
Egy kevés tejet kiöntünk egy tálba, majd elkeverjük benne a pudingport, valamint hozzáadjuk a tojássárgáját. A többi tejet a kétféle cukorral felforraljuk. Ha elérte a megfelelő hőfokot, egy keveset elkeverünk belőle a másik tálban lévő hideg eleggyel, majd az immár meleg pudingos tejet - folyamatos kevergetés mellett - a forrásban lévőhöz öntjük. Ezt követően addig főzzük, amíg el nem éri a kellő sűrűséget, ügyelve arra, hogy ne égjen le az alja. Ezután hűlni hagyjuk, de figyeljünk rá, hogy ne bőrösödjön be a teteje.
Következő lépésként a tojásfehérjét egy csipet sóval és a cukrokkal kemény habbá verjük, majd egy tányérra galuskát szaggatunk belőle. A tányért ezután egy-másfél percre mikrohullámú sütőbe tesszük a legmagasabb fokozaton. Az elkészült krémet végül kiöntjük egy tálba, a tetejére pedig óvatosan rákanalazzuk a habgaluskát. Ha a desszert nagyjából kihűlt, hűtőbe tesszük, majd hidegen tálaljuk.