Brutális drágulás az élelmiszerek piacán
Ezen időszak alatt a legnagyobb mértékben a szeszes italok, a dohányáruk, valamint a jármű-üzemanyagok ára nőtt - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal beszámolójából. Tizenkét hónap alatt, 2017. májushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 3,8 százalékkal emelkedett, ezen belül a tojás 14,3, a vaj, vajkrém 12,7, a száraztészta 9,6, a tejtermékek 7,5, a liszt 6,1 százalékkal drágult. A cukor 19,9 százalékkal olcsóbb lett.
Mindenért többet kell fizetnünk
A legnagyobb mértékben, átlagosan 5,2 százalékkal a szeszes italok, dohányáruk ára nőtt. Az egyéb cikkekért (gyógyszerek, jármű-üzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) 4,3, ezen belül a jármű-üzemanyagokért 9,5 százalékkal kellett többet fizetni. A szolgáltatások ára átlagosan 1,7 százalékkal emelkedett.
A háztartási energia 1,3 százalékkal drágult, ezen belül a tűzifa ára 13,2, a palackos gázé 3,6 százalékkal nőtt, az elektromos energia, a vezetékes gáz és a távfűtés ára nem változott. A ruházkodási cikkekért 0,8 százalékkal többet, a tartós fogyasztási cikkekért 1,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
Az április árak is emelkedtek májusra
Egy hónap alatt, 2018. áprilishoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal nőttek.
Az élelmiszerek ára szintén 0,6 százalékkal emelkedett, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) árának 6 százalékos emelkedése következményeként. (E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára átlagosan 0,1 százalékkal csökkent.) A tojás 3,4, a cukor 1,3, a párizsi, kolbász 0,9, a sajt 0,8 százalékkal kevesebbe került.
Az egyéb cikkek ára 1,7 százalékkal nőtt, ezen belül a jármű-üzemanyagoké 4,2 százalékkal emelkedett. A ruházkodási cikkek 0,6, a szolgáltatások 0,4, a szeszes italok, dohányáruk 0,3 százalékkal drágultak. A háztartási energia ára nem változott. A tartós fogyasztási cikkek ára 0,1 százalékkal mérséklődött. A január-május periódusban az előző év azonos időszakához képest: a fogyasztói árak átlagosan 2,2 százalékkal nőttek.
A KSH adatait Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője kommentálta, aki kifejtette, várakozásaik szerint júniusban akár már a 3 százalékot is meghaladhatja az inflációs mutató, bár ez nagy mértékben függ attól, hogy miként változik az olaj világpiaci ára, és hogyan alakul a forint árfolyama. Végül hozzáfűzte, 2018 egészét tekintve átlagosan 2,6 százalékos inflációt jeleznek előre.