A szárazbab és a csicseriborsó beáztatása bevett gyakorlat, ami a gyorsabb főzési időn túl további előnyökkel is jár – írja a Health.com.
Ezért áztasd be főzés előtt
- Segít a víz felszívásában, így csökkenti a főzési időt.
- Gátat szab az emésztési problémáknak. A bab ugyanis oligoszacharidokat tartalmaz, amelyeknek megemésztése sok esetben emésztési panaszokat (puffadást, hasi fájdalmat, hasmenést) okozhat. Ha beáztatod, az segít csökkenteni ezeket a mellékhatásokat, mert néhány oligoszacharidot felszabadít a vízben.
- A hüvelyesek antinutriensei akadályozzák a tápanyagok (a vas, a kalcium, a cink, illetve különféle vitaminok és ásványi anyagok) felszívódását. A bab beáztatása az antinutriensek csökkentésével növelheti a tápanyagtartalmát is.
Száraz bab vagy konzerv?
- A konzervbabot előfőzik, így azt nem kell beáztatni, csak lecsöpögtetni, leöblíteni és megmelegíteni. A szárazbabot ezzel szemben át kell vizsgálni, hogy nincs-e benne törmelék, ráadásul áztatni is kell főzés előtt.
- A konzervbab általában nátriumtartalmú folyadékba van csomagolva, tehát jóval több benne a só. A lecsöpögtetéssel, öblítéssel azonban ezen lehet csökkenteni. Ezzel szemben a szárazbab nem tartalmaz hozzáadott sót.
- A konzervbab általában puhább, mint száraz társaik, amelyek a főzés után is szilárdabb textúrájúak maradhatnak.
- Egyesek jobban kedvelik a szárazbab ízét a konzervekkel szemben, mivel az több ízt képes magába szívni a fűszerekből és a főzőfolyadékból.