Az elmúlt években egyértelműen nőtt a gyermekek tudása az egészséges életmódról, jelentősen csökkent a cukros üdítőitalok és érdemben nőtt a víz fogyasztásának mértéke minden vizsgált korosztálynál - mondta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára.
Az államtitkár szerint ez igen fontos, mivel a felnőtt lakosság 65 százaléka küzd túlsúllyal , és ez befolyásolja az egészségben eltöltött évek számát. Hozzátette: már gyermekkorban fontos felhívni a figyelmet az egészséges életmódra, amit a kormány több intézkedésében már meg is tett. Ilyen volt a dohányzás lehetőségeinek korlátozása, a csipszadó hatálya alá eső termékek kitiltása az iskolákból, és a mindennapos testnevelés bevezetése. Az államtitkár kitért arra, hogy a kormányzat elkötelezett a vízivás és a gyermekek egészséges életmódjának népszerűsítésében, ezért is tette lehetővé, hogy mára 318 ezer gyermek jusson hozzá naponta egészséges ételekhez az oktatási intézményekben.
Milyen betegségeket okozhatnak az üdítők?
A cukros üdítők fogyasztása világszerte igen magas, és a pozitív tendencia ellenére hazánkban is többen isszák a kelleténél. Főleg a gyerekek és a fiatalkorúak között népszerűek ezek az italok, holott a túlzott cukor- és kalóriabevitel mellett olyan egészségügyi problémák kialakulását is előidézhetik, amelyekre nem is gondolnánk. Fogyasztásuk elhízáshoz vezethet, illetve nagyban hozzájárul a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.
A cukros üdítőitalok többsége foszforsavat tartalmaz, amely a vizeletben választódik ki. Ehhez viszont kalciumot von el a szervezettől, a csontokból, és így könnyen kialakulhat a csontritkulás . A foszforsav emellett a vesét is károsítja. Köztudott, hogy az üdítőkben található cukor és szénsav károsítja a fogzománcot, így a fogazat könnyebben szuvasodik.