A brit élelmiszerbiztonsági hatóság néhány éve indította útjára 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet.
Több szénhidrát, kevesebb tejtermék
A legújabb ajánló szorgalmazza a több gyümölcs- és zöldségfogyasztást (étrendünk 33 százaléka helyett 39 százaléknyi arányt javasol), azonban a korábbihoz képest feleannyi tejterméket (sajtot és vajat) ajánl csupán. Étkezésünk nagyjából 37 százalékát kenyérnek, tésztának, krumplinak, rizsnek és egyéb szénhidrátforrásoknak kellene eszerint kitennie, ami 5 százalékkal magasabb, mint a tavalyi érték.
Dr. Zoe Harcombe táplálkozáskutató azonban felhívta a figyelmet: nem elég az alacsony zsírtartalmú ételek fogyasztása az ilyen magas szénhidrátbevitel mellett. A lakosság körében legnépszerűbb diétáknak is ez az alapja már hosszú évtizedek óta, mellyel párhuzamosan nem csak az elhízás, de például az egészségtelen életmódra visszavezethető, 2-es típusú cukorbetegség kialakulása is ugrásszerűen nőtt. Egyben bírálta a hatóságokat is amiatt, hogy beleszólást engedett az élelmiszeriparnak a helyes étrend meghatározásába, gazdasági érdekekkel torzítva az egészségügyieket. Főként ennek is tudható be szerinte, hogy a köztudottan egészségtelen chips, kóla és cukor is felkerült a tányér szélére – igaz, azzal az ajánlással, hogy inkább ritkábban és kevesebbet fogyasszunk belőle.
A brit Nemzeti Elhízás Fórum szintén aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az élelmiszergyártó nagyvállalatokat is engedték belenyúlni az Eatwell Guide tányérjába. Egy tanulmányban kifejtették, hogy a szénhidrát- és cukor túlzott fogyasztása helyett még mindig a telített zsírok ellen ágálnak leginkább, ami a legújabb kutatások szerint nem köthető össze a szívproblémákkal, illetve a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásával.
Forrás: DailyMail Online