A családok ünnepe
Talán a németországi karácsony hasonlít a leginkább ahhoz, ahogy mi is ünnepelünk. Akárcsak nálunk, az ünneplés Németországban is azzal kezdődik, hogy szenteste - Heiliger Abend - megajándékozzák egymást a családtagok a korábban közösen díszített karácsonyfa körül. Maga a karácsonyfa-állítás tradíciója is Németországból származik, ezért náluk különösen fontos, hogy a tökéletes fát találják meg az ünnepekre.
Hagyományos fogások
Szenteste szűkebb családi körben ünnepelnek, és a vacsora olyan tradicionális fogásokból áll a legtöbbször, mint a sült ponty és a burgonyasaláta. Az éjféli mise hagyománya a németeknél is él, de amíg korábban valóban késő este mentek templomba, addig manapság inkább a kora esti órákban látogatnak ide. Karácsony első napja, december 25-e szól a nagyobb családról, ekkor a rokonok együtt ebédelnek. Ilyenkor kerül az asztalra a híres sült liba párolt káposztával, almával és burgonyagombóccal. Karácsony másnapján a németek szeretnek otthon időt tölteni, ez egy békésebb, csendesebb nap a számukra, amikor kikapcsolódhatnak és pihenhetnek.
Hogyan készül a Krisztuskalács?
A karácsony Németországban sem telhet el tradicionális édességek nélkül. Ezek közül a leghíresebb a Christstollen vagy Stollen, a Krisztuskalács, amely nevét arról kapta, hogy leginkább a bepólyált Kisjézusra emlékeztet az alakja. A sütemény hasonlít az általunk ismert gyümölcskenyérhez; a Stollen is egy aszalt gyümölcsökkel gazdagított puha kalácsféle.
A mai Stollen tartalmazhat diót, csokoládét és nagyjából bármilyen aszalt vagy kandírozott gyümölcsöt, de a legtöbben még mindig az alábbi, eredeti drezdai recept alapján készítik:
Hozzávalók
- 250 g mazsola
- 50 g kandírozott narancs
- 50 g kandírozott citrom
- 50 g apróra vágott mandula
- 5 evőkanál víz, narancslé vagy rum
- 500 g liszt
- 140 ml langyos tej
- 50 g cukor
- 50 g élesztő
- 200 g puha vaj
- 1 nagy tojás
- 1 teáskanál reszelt citromhéj
- ¼ teáskanál só
- ¼ teáskanál vanília
Elkészítés
- Keverjük össze a mandulát a kandírozott gyümölcsökkel és a mazsolával, majd adjuk hozzá az 5 evőkanál vizet, narancslevet vagy rumot, és hagyjuk így állni. Legjobb, ha ezt már előző este megtesszük, de az sem baj, ha csak a tészta készítése közben áznak a gyümölcsök fél órát.
- Az élesztőt morzsoljuk bele a langyos tejbe, és adjunk hozzá 1 teáskanál cukrot. Fedjük le egy darab papírral, amíg fel nem fut.
- A maradék cukrot tegyük egy nagy keverőtálba a liszttel együtt, majd készítsünk egy mélyedést a közepébe - ide kell beleöntenünk a felfuttatott élesztőt. Keverjük jól össze, majd lefedve hagyjuk állni meleg helyen 10 percre.
- Ezután adjuk hozzá a puha vajat, a tojást és a fűszereket is a keverőtálhoz, majd 5 percig gyúrjuk. Ezután az áztatott gyümölcsök és mandula is kerüljön a tál tartalmához, majd gyúrjuk addig, amíg szépen el nem válik a tészta az edény falától.
- Lefedve hagyjuk kelni a kalácstésztát meleg helyen 2 órán át, gyúrjuk át egy kicsit, majd tegyük kivajazott kalácsformába vagy formázzuk meg a kezünkkel, és tegyük papírral bélelt sütőlemezre. Letakarva hagyjuk ismét állni fél órát a kalácsot.
- 180 fokra előmelegített sütőben nagyjából 50 perc alatt süssük készre a Stollent. Ha kihűlt, szórjuk meg porcukorral, és így vágjuk szeletekre.