A csoport alapú terápiás programok segítségével hatékonyabban lehet felvenni a harcot a gyermekkori elhízás ellen a vidéki közösségekben - derül ki a Floridai Egyetem kutatásából.
A két - család alapú, vagy csak szülői részvételű - csoportprogram egyikében résztvevő gyermekek kevésbé voltak túlsúlyosak, mint a kontrollcsoport gyermekei.
Ez az első vizsgálat, amely a gyermekkori súlykontroll program hatékonyságát értékelte ki egy valós, közösség-alapú környezetben, vidéki családok körében.
"Mivel Amerikában komolyan elterjedt az elhízás, és a vidéki területeken a gyermekek számára korlátozott az ellátás, fontos szükség van az olyan programokra, amelyekkel a vidéki családok egészséges diétás magatartást sajátíthatnak el, és növelhetik a fizikai aktivitást" - közölte David Janicke PhD., az egyetem Közegészségügyi Intézetének klinikai szakpszichológus adjunktusa.
A vidéken élő gyermekek több mint 16 százaléka elhízott, a városban élő gyermekek 14 százalékához képest. Az eltéréshez hozzájáruló tényezők például a vidéki területek nagyobb szegénységi aránya és a földrajzi elhelyezkedések, amelyek korlátozzák az egészségügyi ellátás, az egészséges élelmiszerek és a sporthelyszínek elérhetőségét.
"A gyermekekkel való munka során fontos, hogy az életmódbeli változásokat lassan és játékosan vezessük be, különben ellenállnak" - közölte Janicke. "Az étrend nagymértékű változtatásával egészségtelen szokások alakulhatnak ki, mint például egy étkezés kihagyása, étkezési zavarok, vagy hízás."
A résztvevők útmutatást kaptak az egészséges étkezésről, a gyermekek lépésszámlálót kaptak és arra ösztönözték őket, hogy fokozatosan növeljék napi lépésszámukat. A családok és csoportvezetők együtt dolgozták ki az egyéni diétás célkitűzéseket a gyermek előrehaladása és tulajdonságai alapján.