Diabétesz esetén kiemelten fontossá válik a rendszeres mozgás mellett a megfelelő étrend is. Ajánlott teljes kiőrlésű termékeket, fehérjében gazdag ételeket, egészséges zsírokat, sok rostot és "jó" szénhidrátokat fogyasztani. Ezek az ételek ugyanis nemcsak táplálóak, hanem hosszabb ideig tartó teltségérzetet biztosítanak, és vércukorszintet is segítenek kontroll alatt tartani. Ezeken kívül a zöld leveles zöldségek fogyasztása is kimondottan ajánlott - legyen az akár spenót, kelkáposzta, káposzta, fejessaláta, brokkoli vagy karfiol. Mutatjuk, miért.
Természetes vércukorszint-szabályozás
A leveles zöldségek rendkívül táplálóak, kiváló ásványianyag- és vitaminforrások, cserébe pedig alacsony a szénhidrát- és kalóriatartalmuk. Sok C-vitamint is tartalmaznak, ami a vércukor- és a vérnyomásértékek megfelelő szinten tartása miatt is fontos. Magas ásványiagyag- és Omega-3-tartalmuk révén pedig javítják az inzulinszekréciót és szabályozzák a vércukorszintet.
Rosttartalmuknak köszönhetőn segítik az emésztést, és hosszabb időre eltelítenek. Továbbá - jelentős antioxidánstartalmuknak hála - hozzájárulhatnak a szem egészségének megőrzéséhez, valamint megakadályozhatják a szürkehályog, a makula-degeneráció és további, a cukorbetegségből is adódó szembetegségek kialakulását.
Remek fehérjeforrások
Számos sötétzöld színű leveles zöldség remek fehérjeforrás is, ami ugyancsak fontos cukorbetegség esetén. A magas proteintartalmú ételek nemcsak energiával töltenek fel minket, hanem - a rostokhoz hasonlóan - segítenek minél tovább fenntartani a jóllakottság érzését is. Ebből következően pedig a túlevést is sikeresebben elkerülhetjük a következő étkezésnél.
Továbbá a hosszabb ideig fennálló teltségérzetből adódóan ezek a zöldségek segíthetnek csökkenteni annak veszélyét is, hogy egészségtelen falatokat kívánjunk meg, mint a chips, a hamburger, a pizza és társaik. Tehát még a súlycsökkentésért folytatott harcban is hasznunkra lehetnek.
Forrás: ndtv.com