Kutatások szerint Magyarországon is egyre tudatosabbak a fogyasztók és nagyobb arányban vizsgálják meg a termékek címkéin a feliratokat, hogy az egészségüknek megfelelő terméket válasszák ki. Ezzel együtt a gyártók is rendszeresen jelentkeznek újabbnál újabb táplálkozási igényeket kielégítő termékekkel, a gluténmentes , a vegán vagy a zsírszegény ételek palettája is egyre nő. A kalóriaszegény étrendet követőket viszont könnyen összezavarhatják a címkén olvasható feliratok: vajon az energiaszegény vagy az alacsony cukortartalmú terméket érdemes választani? Mi a különbség például az energiamentes, illetve a cukormentes termékek között? Segítünk eligazodni!
Energiaszegény vagy alacsony cukortartalmú?
A termékeken lévő jelölések szigorú Európai Unió-s szabályozás alá esnek. Ezek a szabályok rögzítik, hogy az élelmiszer csomagolása, azon belül is a használt állítások nem téveszthetik meg a fogyasztót, nem ösztönözhetnek túlzott fogyasztásra, nem tulajdoníthatnak olyan megkülönböztető pozitív jellemzőt, tulajdonságot a terméknek, amellyel nem rendelkezik. A termékek energiatartalmáról szóló leggyakoribb jelöléseket a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége is összegyűjtötte .
Energiaszegény: Ez a felirat abban az esetben szerepelhet a terméken, ha energiatartalma legfeljebb 170 kJ (40 kcal) /100 g szilárd élelmiszerek, vagy legfeljebb 80 kJ(20 kcal) /100 ml folyadékok esetében.
Csökkentett energiatartalmú (light/lite termékek): Ez a felirat akkor szerepelhet, ha az energiaérték legalább 30 százalékkal csökkentett, emellett azon tulajdonságot (például cukor- vagy zsírtartalom) is fel kell tüntetni, amely által az élelmiszer teljes energiatartalma csökken.
Energiamentes: Akkor alkalmazható, ha a termék energiatartalma legfeljebb 17 kJ(4 kcal)/100 g.
Alacsony cukortartalmú: Ez a felirat jelzi, hogy a termék cukortartalma legfeljebb 5 g/100 g szilárd élelmiszerek, vagy 2,5 g/100 ml italok esetében.
Cukormentes: Akkor alkalmazható, ha a termék cukortartalma legfeljebb 0,5 g/100 g, illetve 0,5 g/100 ml.
Hozzáadott cukrot nem tartalmaz: Akkor alkalmazható, ha a termék nem tartalmaz hozzáadott mono- vagy diszacharidokat vagy egyéb, édesítő hatása miatt használt összetevőt. Amennyiben az élelmiszer természetes módon tartalmaz cukrokat, a címkén a következő állítást kell szerepeltetni: "Természetes módon előforduló cukrokat tartalmaz".
Csökkentett cukortartalom: Akkor használható, ha annak a terméknek az energiatartalma, amelyen az állítást feltüntetik, ugyanakkora vagy kisebb, mint a hasonló termékeké.
A felsorolt jelölések sokat elárulnak egy adott termék energiatartalmáról, de más szempontból is fontos átvizsgálni a címkét. Nem árt például vetni egy pillantást az összetételére is: lehet például egy termék magas rost - és alacsony zsír-, ugyanakkor magas cukortartalmú is.