A friss áruk fogyasztása mindenképpen ajánlott, de nem mindegy, hogy honnan szerezzük be azokat. A mennyiség növelése, a termék eladhatósága és romlásának megakadályozása érdekében növényeknél például rengeteg adalékanyaggal, növényvédő mérgező szerrel, állatoknál pedig hormonokkal, antibiotikumokkal , káros tápokkal is dolgoznak.
Nem elhanyagolható tény az sem, hogy ha egy hipermarketben például kínai fokhagymát veszünk, akkor a megvásárolt terméknek az ökológiai lábnyoma igen nagy lesz. Ez ebben az esetben azt jelenti, hogy a szállítás folyamán felhasznált üzemanyag jelentősen károsítja a környezetet.
Ha a lakóhelyünk piacán vásárolunk, az már egy fokkal jobb, hiszen a helyi termelőket segítjük, de akkor sem biztos, hogy mérgektől mentes élelmiszert veszünk. Hacsak nem a szomszéd Juliska néni árulja a csirkéit, akik egészen tegnapig ott legelésztek az udvarán.
A múlt...
A hivatalosan ökopiacnak keresztelt kezdeményezés Magyarországon 1991-ben indult Frühwald Ferenc, a Biokultúra Egyesület volt elnökének ötletére. Elmondása szerint egy németországi tanulmányúton látták, hogy a helyi biogazdáknak az ottani egyesület hétvégente lehetőséget biztosít termékeik értékesítésére. A bio minősítést az egyesület bevizsgálta és garantálta. Nálunk egy ilyen jellegű piacra azért volt nagyobb igény, mert az itthoni bioboltok az előre csomagolt árun nem tudtak túllépni, friss árut nem árultak. Bioközértekre Magyarországon nem volt példa, szemben a nyugat-európai rendszerrel, ahol a sarki bioboltban is mindig volt friss biogyümölcs, biozöldség, kecske-, juh- és egyéb tejtermékek, biohús stb.
Fontos volt az is, hogy egy független szervezet minősítse az árusítani szándékozókat, így kizárható legyen a vásárlók megtévesztése.
Több, mint 20 évvel ezelőtt tehát a II. kerület Török utcában, a Biokultúra Egyesület székháza előtt kéthetente összegyűltek a gazdák, majd ebből mára egy virágzó, egész országban jelen lévő mozgalom fejlődött.
A jelen...
Mára az ország egész területén vannak ökopiacok . A két gócpont Budapest és a Balaton, mely régió egyértelműen a külföldi turistákra is alapoz. Nemcsak a friss zöldségeket, gyümölcsöket, húst, tejtermékeket tudjuk megvenni ezeken a helyeken, de a feldolgozott bioélelmiszerek (üdítő, sütemény stb.), illetve a biotisztítószerek (mosószer, mosogatószer, folttisztító stb.) és biokozmetikumok (arckrém, dezodor stb.) is fellelhetők. Sőt, néhány helyszínre a helyi kézművesek is kivonulnak, hogy portékájukat eladják.
Az árak 25-100%-kal magasabbak a hipermarketek nyomott áru termékeinél. Ez nem azt jelenti, hogy a biogazdák igyekeznek minél jobban lehúzni minket, de egy termék bio előállítása, vagy egy állat bio nevelése sokkal többe kerül, mint a tömegtermékek.
A piacokon a rendelkezésre álló mennyiség korlátozott, hiszen a standon és a szállító járművén kívül a kereskedő egyéb raktározási lehetőséggel nem rendelkezik. Épp ezért érdemes korán kimenni, nehogy elfogyjon, amire vágyunk.
A jövő...
Remélhetőleg egyre több ember rájön, hogy biotermékek vásárlásával nemcsak egészségünkkel, de közvetve környezetünkkel is jót teszünk. Ha a kereslet megnövekszik, azt a kínálat követni fogja, így egyre több helyen lesznek hasonló piacok.