Néha előfordul a hétköznapokban, hogy lejárt minőségmegőrzési idejű terméket talál valaki a háztartásában. Ez azonban még nem feltétlenül jelenti azt, hogy az adott élelmiszert ki kell dobni – olvasható a Nébih keddi közleményében. Ha a terméket bontatlan, sértetlen csomagolásban és a gyártó ajánlásának megfelelő körülmények között tároltuk, valamint kibontás után megfelelőnek ítéljük meg szín, szag, állag és íz alapján is, abban az esetben akár még hetekkel, hónapokkal a lejárati időt követően is elfogyasztható. Hogy pontosan meddig, az termékkategóriánként eltérő lehet.
Ehhez ad iránymutatást a Maradék nélkül program frissített lejárati útmutatója, amelyben mostantól a tojás, a margarin, a szendvicskrém, a kolbász, a szalámi, a sonka, a szalonna, a keménysajtok, a készételek és a kávéital is szerepel. A korábbiakhoz képest változott az útmutatóban a fagyasztott termékek lejárat utáni ajánlott felhasználási ideje is. A gyűjteményben most már külön bontva szerepelnek azon információk, hogy az emlősállatokból készült termékek a lejárati időt követő legfeljebb 6 hónapig, a fagyasztott hal, a baromfi, a zöldségek és a gyümölcsök pedig legfeljebb 3 hónapig fogyaszthatók.
A lejárati útmutató helyes használatához érdemes észben tartani az alábbiakat.
- Az élelmiszereken kétféle lejárati dátum található: a hosszabb ideig eltartható termékeken minőségmegőrzési idő, a romlékony áruk esetében pedig fogyaszthatósági idő szerepel. A lejárati útmutató kizárólag előbbiek, azaz a minőségmegőrzési idővel rendelkező termékek esetében használható. A lejárt fogyaszthatósági idejű termékek elfogyasztásával nem szabad kísérletezni akkor sem, ha fájó szívvel dobod ki, mert komoly egészségügyi kockázatot jelentenek.
- Ellenőrizd, hogy a termék nem csecsemők és kisgyermekek táplálására szánt speciális élelmiszer vagy anyagtej-helyettesítő tápszer. Ezek ugyanis lejárat után nem fogyaszthatók.
- Vizsgáld meg, hogy a termék csomagolása bontatlan, sértetlen és szennyeződésmentes-e.
- Bizonyosodj meg arról, hogy a terméket végig a gyártó által előírt körülmények között tároltad. Fagyasztott termékeknél a tárolási hőmérséklet nem emelkedett mínusz 18 fok fölé.
- A termék színét, szagát, állagát és ízét is ellenőrizni kell: az adott termékre jellemzőek-e, nem mutatnak-e eltérést (például penészesedés, kellemetlen szag). Így könnyen észrevehető az esetleges élelmiszer-biztonsági gyanú.