Ha szeretnéd lefagyasztani a megmaradt vagy egyelőre felesleges gyümölcsöt, először is alaposan át kell válogatnod, és ki kell dobnod minden sérült, romlott darabot. Ezt követően a gyümölcsöket alaposan tisztítsd meg, majd szárítsd meg őket a szoba levegőjén vagy egy tiszta konyharuhával – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer-pazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának friss összefoglalójában. Az alábbiakban ismertetjük a szakértők által legjobbnak tartott fagyasztási tippeket.
Blansírozás
A blansírozás egy rövid hőkezelési eljárás. Lényege, hogy a gyümölcsöket rövid időre forrásban lévő vízbe meríted, majd gyorsan lehűtöd azokat jeges vízben. A módszer elsődleges célja, hogy inaktiválja a gyümölcs éréséért és barnulásáért felelős enzimeket. Ezzel az eljárással ráadásul jól megőrizhető a fagyasztás során a gyümölcs színe, íze és állaga is. Blansírozni a keményebb gyümölcsöket – például almát – érdemes.
Ha azt szeretnéd, hogy a gyümölcsök ne fagyjanak egymáshoz – mert például egyesével használnád fel őket, díszítésként –, akkor használj a fagyasztáshoz tálcákat. Tedd egy sütőpapírral bélelt tálcára a gyümölcsdarabokat úgy, hogy ne érjenek egymáshoz, és így tedd be fagyasztóba. Amikor már megfagytak a gyümölcsök, nyugodtan átteheted őket egy jól záródó zacskóba vagy dobozba, hogy kisebb helyet foglaljanak.
Tartósítás cukorral
Ha a gyümölcsszemeket a fagyasztás előtt cukorba hempergeted vagy cukorszirupba mártod, sokkal kevésbé fog károsodni a gyümölcs szerkezete az alacsony hőmérséklet miatt. Ennek magyarázata, hogy a cukormolekulák jelenléte miatt csak kisebb jégkristályok tudnak kialakulni a gyümölcsben, így azok kevésbé roncsolják majd szét a gyümölcs sejtjeit.
Ennek köszönhetően felolvasztáskor a gyümölcs kevesebb levet fog ereszteni és az ízek is jobban megőrződnek. Ez a módszer remekül alkalmazható, ha kompótban, desszertekben szeretnénk felhasználni (a gyümölcsöt)” – írták.
Cukormentes megoldások
Alternatív megoldás, ha a gyümölcsöt fagyasztás előtt cukrozatlan gyümölcslébe vagy pektinszirupba forgatod. A hozzáadott cukrot nem tartalmazó, 100 százalékos gyümölcslé jó választás, ugyanis nem változtatja meg a gyümölcs színét. A pektinszirup pedig segít abban, hogy a fagyasztott gyümölcsök megőrizzék friss állagukat.
Püréfagyasztás
A friss gyümölcsöt akár pürésítve is lefagyaszthatod. Ehhez a tisztítást követően turmixold le vagy pépesítsd sima állagúra a gyümölcsöt, majd öntsd a pürét jól záródó dobozokba vagy jégkockatartókba.
Ez a fagyasztási módszer jól működik gyümölcsmártások, például almaszósz esetén, vagy turmixokhoz adandó gyümölcsöknél” – áll a tájékoztatóban.
Biztonságos kiolvasztás
A kiolvasztás legbiztonságosabb módja, ha a tárolóedényt a fagyasztóból átteszed a hűtő részbe. A felengedés így ugyanis kontrollált hőmérsékleten, 0 és 5 Celsius-fok között történik, így nem szaporodnak el az ételben a kórokozók. Ez a módszer általában 24-48 órát vesz igénybe, attól függően, hogy mekkora a termék átmérője. Ennél gyorsabb, de még mindig biztonságos megoldás, ha mikrohullámú sütő olvasztóprogramján olvasztod ki a fagyasztott gyümölcsöt.