Az év végi ünneplések során legtöbbünknél a szaloncukrok , habcsókok és más édes díszek, melyek előbb vagy utóbb a hasunkba kerülnek. Ha ellenállunk a sütemények csábító vonzerejének, még mindig könnyen belefuthatunk egyéb cukorforrásokba. Bajor Zsuzsanna egészségfejlesztő, dietetikus tanácsait érdemes megfontolni!
Az évszak jellegzetes ételei az aszalt és kandírozott gyümölcsök, lekvárok, csatnik, amelyek mind bővelkednek cukorban. Ha ilyen szemmel vizsgáljuk meg az ünnepi asztal főételét, ott is nagy mennyiségű cukorral találkozhatunk. Gondoljunk csak a párolt káposzta finom, karamelles aromájára, vagy az illatos sült zöldségek, különleges levesek és mártások édes ízére. És ha ez még nem lenne elég, az édes üdítők és alkoholos italok kalóriatartalmát is a cukormennyiségük nyomja a magasba. Ha nem fékezzük meg kissé magunkat, óriási cukorterhelésnek tesszük ki szervezetünket néhány nap leforgása alatt.
Ismervén a forrásokat, töredékére csökkenthetjük a bevitt cukormennyiséget. Legelső feladatunk, hogy álljunk ellen a bolti forgalomban lévő édességeknek, és az alkoholos italokkal is bánjunk visszafogottan. Ételeink készítésénél helyettesítsük a cukrot (legyen szó fehér vagy barna cukorról) édesítésre alkalmas, egészségesebb termékekkel!
Amivel érdemes próbálkozni
A gyümölcsök természetes fruktóztartalma sokunkban kielégítheti az édesség iránti vágyat. Fogyaszthatjuk nyersen, levüket kicsavarva, sütve, főzve vagy töltve. A süteményekhez használatos fűszerekkel megbolondítva, cukor nélkül is már-már karácsonyi desszertet varázsolhatunk almából, körtéből vagy akár sütőtökből . Ha viszont ragaszkodunk a megszokott édes ízekhez, bőven van választási lehetőségünk. Akad köztük kalóriamentes vagy mérsékelt kalóriájú is, melyek glikémiás indexe jóval alacsonyabb a cukor értékénél. Nézzünk ezekre egy-egy érdekes példát!
A szerzetesek körtéje (Siraitia grosvenorii) karakteresen édes ízű trópusi gyümölcs . Jótékony összetevői és kalóriamentessége miatt fogyókúrázók és cukorbetegek is alkalmazhatják étrendjükben. Felhasználásához készítsünk a szárított gyümölcsből teát vagy szirupot. Egy félbevágott gyümölcsre 3 liter forró vizet öntünk, és negyed órát állni hagyjuk. Szirup készítéséhez forraljuk tovább a teát.
A melasz a nád- vagy répacukor gyártása során keletkező sűrű szirup. Általában 50 százalékban tartalmaz cukrot, azon felül pedig egyéb szárazanyagot (pl. aminosavakat, antioxidáns hatású betaint). Bővelkedik ásványi anyagokban, melyek közül a mangán és a cink hozzájárul a kiegyensúlyozott inzulinszintézishez, míg a króm az inzulin hatását segíti elő. Glikémiás indexe 55, tehát nem okoz hirtelen vércukor-emelkedést. Felhasználható italba vagy teába, joghurtba vagy müzlibe keverve, de sütemények vagy kenyerek készítéséhez is.
Egyéb lehetőségek
Mára már széles körben elterjedt a nulla kalóriás természetes édesítőszer, a sztívia (Stevia rebaudiana növény levelének kivonata) használata. Karácsonykor is nyugodtan használhatjuk ételeink, süteményeink édesítésére. Alacsony glikémiás indexük miatt jó választásnak bizonyulhatnak a cukoralkoholok (pl. xylit, eritrit) és a kókuszvirágcukor. Jóllehet a növényi szirupok (agáve-, juhar-, tápióka-, árpamaláta-, zab-, rizs-, szilva- vagy datolyaszirup) kalóriatartalma számottevő, mellettük szól a magas ásványianyag- és vitamintartalom, illetve az alacsonyabb glikémiás index.