Egészséges életmód iskolaszezonban

Az izgalmas, programokkal teli nyári hónapok után elérkezik a szeptemberi iskolakezdés, amikor a gyerekeknek vissza kell állni a szabályozott rendszerben való működésre, legyen szó tanulásról, játékról vagy étkezésről.

Ha a szeptemberi teendőkről beszélünk, egy szülőnek feladatok hosszú sorát kell átgondolnia és megszerveznie úgy, hogy gyermeke testi és lelki állapotára is odafigyeljen. Minden évben izgalmas programot nyújthat, és segíthet ráhangolódni a tanulásra, ha a szülők a taneszközök, könyvek, füzetek beszerzését közösen bonyolítják a gyerekekkel. A korábbi generációk bevált szokása volt a tankönyvek otthoni csomagolása, ezzel a könyvek állapotának, épségének védelme. Ez a feladat nemcsak érdekes volt, a csomagolópapír és a rákerülő mintás címke kiválasztása miatt, de még hasznosnak is mondhattuk, mert egy közösen elvégezhető otthoni tevékenységen túl még a szépérzéket is fejlesztette, és megtanított értékelni a könyveket.

Szabadidős programok

Utána kell járnunk a szabadidős tevékenységek, szakkörök lehetőségeinek is, hogy okosan tudjuk kialakítani gyermekeink helyes fejlesztését. A tanulás oroszlánrésze iskolai feladat. Hetente mintegy 35-40 órát töltenek csemetéink a kényelmetlen iskolapadokban strukturáltan, fegyelmezve. Próbáljuk úgy beosztani délutánjaikat, hogy felszabadulhassanak, és minél több időt töltsenek a szabad levegőn, tágas élettérben. Ilyenkor szeptemberben már nem olyan erős a nap sugárzása, ezért a szabadtéri programok hozzájárulnak a D-vitamin raktárak feltöltéséhez. Figyeljük meg gyerekeink érdeklődését, és válasszunk olyan szakköröket, sport- vagy zenei tevékenységeket, amik illenek képességeikhez. Ezzel nemcsak mozgásfejlődésük, kézügyességük, koncentrációs képességük fejlesztéséhez járulunk hozzá, de nyári aktivitásuk, és vidámságuk sem szenved csorbát.

Rutinfeladatok és pihenés

A tanév elején segítsük a kicsik időbeosztását, hogy kialakuljon bennük a naponta elvégzendő rutinfeladatok fontossága is. Az önállóságra nevelés egyik eszköze, ha maguk készítik elő a másnapi ruhájukat, pakolnak be a táskájukba, és készítik el házi feladataikat. A kötelességek megtanítása és ellenőrzése mellett fordítsunk minden nap időt arra, hogy beszélgessünk gyermekeinkkel, és hallgassuk meg élményeiket, sérelmeiket. A megváltozott élethelyzet és feladatkörök mellett jóval több pihenésre is szüksége van egy fejlődő szervezetnek. A felnőtteknek következetesen kell alakítani a gyerekek hétvégéit is, hogy legyen idő játékra, közös családi programokra, és legfőképpen mindig pihenjék ki magukat.

Helyes táplálkozás

A fizikai és agyi teljesítmény nagyban múlik a helyes bánásmódon, a kiegyensúlyozott lelkiállapoton, és a helyes tápláláson. Bár nyáron sok friss, idénynek megfelelő élelmiszert tudunk az asztalra varázsolni, sajnos gyakori hiba a programok sokasága mellett a rendszertelenség. Az iskolakezdéssel újra szabályossá válhat az étkezés, de nagyobb figyelmet kell fordítani a minőségre. Sajnos ritka az az iskolai menza, ahol válogatott alapanyagokat használnak, és az egészségmegőrzés a cél. Előnye az, hogy a diákok minden nap meleg ebédhez jutnak, hiányosságait pedig otthon tudjuk ellensúlyozni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyerekeinknek minden nap készítsünk reggelit, és csomagoljunk tízórait, hogy ne legyenek feszültek, figyelmetlenek. Már kicsi korban hozzá lehet őket szoktatni pl. a rozs- vagy magvas kenyérhez, müzlihez, zöldségből készült szendvicskrémekhez, gabonakásákhoz, gyümölcssalátákhoz. Mutassunk példát étkezési szokásainkkal, és a gyermek lemásolja azokat! Csemetéink hangulata, koncentrálóképessége és tanulási kedve is javítható, ha ilyenkor kálciumban, magnéziumban, vasban, káliumban és omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket kapnak. Ez azt jelenti, hogy ételkészítéshez rendszeresen használjuk: a teljes kiőrlésű gabonákat (pl. barna rizs, zab, árpa, tönköly, hajdina, stb.), az olajos magvakat, a különböző olajokat (pl. lenolaj, mogyoróolaj), a hüvelyeseket, a csírákat, a különféle tejtermékeket, halakat, a mákot, a diót és nyers zöldségeket.

Itt emelném még ki a triptofán nevű aminosav fontosságát is, amely hozzájárul a kedélyállapot stabilizálásához, az alvási zavarok javításához, valamint a szorongásos tünetek enyhítéséhez. Jelentős mennyiségben található meg a húsokban, halakban, datolyában, joghurtban, túróban, szezámmagban, csicseriborsóban vagy a földimogyoróban. Szinte ösztönösen tudjuk, hogy hangulatunk javításában még nagy mesterek lehetnek a szénhidrátok, melyek képesek fokozni a szerotonin („boldogsághormon”) termelését az agyban. Itt kell óvatosnak lennünk! Az édességek állandó nassolása többet árt, mint használ! Kellemes, és hosszabban tartó hatást érhetünk el összetett szénhidrátok fogyasztásával, így a gabonákkal, tésztaételekkel, olajos magvakkal, zöldségekkel (pl. burgonya) és gyümölcsökkel (pl. banán).

Vitamin- és ásványi anyag pótlás

Már szeptemberben gondoljunk arra, hogy a hetek múlásával, egyre szükségesebbé válik pótolni, feltölteni vitamin- és ásványi anyag raktárainkat. Ősszel még találunk a piacokon szezonális gyümölcsöket és zöldségeket. Ahogy haladunk a tél felé, egyre csökken a zöldségek beltartalmi értéke, de minden évszaknak van preferált nyersanyaga. Ősszel válasszuk a friss szőlőt, a szilvát, a gombát, a kelbimbót, a diót vagy a káposztát. Ha előre szeretnénk készülni a télre, ilyenkor még lehet zöldségeket, gyümölcsöket, gyógynövényeket aszalni, és megfelelően elcsomagolni. Ha otthon mindezek figyelembevételével étkezünk, immunrendszerünket is felkészítjük az őszi és téli fertőzéses, gyulladásos betegségek ellen. Minden évszakváltásnak megvan a maga szépsége, és újabb lehetőségeket kínál számunkra. Változik a természet, változik a hangulatunk, változik az energiaszintünk. Figyeljünk ezekre, hogy meglássuk a szezon különlegességét és egyediségét, így újult erővel vághatunk neki az új tanévnek, a pihentető nyár utáni dolgos hétköznapoknak.

Egészséges receptekre vágyik? Az Ízek és Érzések szeptember-októberi számában számos finomságra lelhet, emellett mindent megtudhat, ami a tudatos táplálkozásról fontos lehet. Legyen Ön a 20 új előfizető egyike és nyerje meg a divatos táskát!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra