A közelmúltban napvilágot látott adatok szerint a hazai lakosság tápláltsági állapota aggodalomra ad okot: Európában a legelhízottabbnak számítunk, és világviszonylatban is előkelő helyen állunk a ranglistán. Hogyan lehet hatékonyan fellépni ez ellen? Ismeri-e a lakosság a két éve kiadott táplálkozási ajánlást, az Okostányért, amelynek segítségével a mindennapokban is könnyen eleget lehetne tenni a helyes táplálkozási elveknek? Egyáltalán tudjuk-e, hogy a táplálkozással kapcsolatos kérdésekben kihez forduljunk, kitől kérjünk szakszerű tanácsot? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége az eNET Internetkutató és Tanácsadó Kft. által végzett reprezentatív online kutatással.
A dietetikusok véleményét tartjuk a leghitelesebbnek
A válaszokból kiderült, hogy a megkérdezettek 61 százaléka tudja, hogy mivel foglalkoznak a dietetikusok, illetve azzal is tisztában vannak, hogy a képesítés főiskolai vagy egyetemi végzettséghez kötött. A felnőtt netezők a dietetikusok táplálkozással kapcsolatos véleményét és tanácsait tartják magasan a leghitelesebbnek (89 százalék) és a legérthetőbbnek is. A megkérdezettek 21 százalékának volt már korábban személyes tapasztalata dietetikussal. Jórészt már kialakult egészségügyi problémával, orvosuk tanácsára keresték fel a szakembereket. A dietetikustól kapott tanácsokat a személyes tapasztalattal rendelkezők 89 százaléka hasznosnak tartotta. A felmérés alábbi eredményei azonban további feladatokat jelölnek ki az MDOSZ számára. Amennyiben dietetikusra lenne szükség, a felnőtt internetezők többsége (61 százalék) a szakember felkeresésével kapcsolatban a háziorvosától kérne tanácsot.
Akiknek volt korábban személyes tapasztalatuk dietetikussal, több mint a fele szakorvos ajánlásán keresztül került vele kapcsolatba. Fontos tehát megerősíteni a házi- és szakorvosokban a dietetikusi kompetenciát, hogy közösen, a páciens érdekeit figyelembe véve mindenki a saját szakértelmével járuljon hozzá a hatékonyabb gyógyításhoz - összegezte a tanulmány.
Együnk okosan!
Bár mindenki szeretne egészségesen táplálkozni, gyakran hiányzik a kellő ismeret ahhoz, hogy étrendünket megfelelően tudjuk összeállítani. A lakosság helytelen táplálkozási szokásai és a táplálkozástudomány fejlődése arra ösztönözte az MDOSZ-t, hogy két éve új táplálkozási ajánlást adjon ki az egészséges, felnőtt lakosság számára, tavaly pedig a 6-17 éves korosztályra is kidolgozza az Okostányért.
A nagyközönség számára nehezebben befogadható, korábbi tápanyagalapú ajánlás helyett élelmiszercsoportokat adtak meg, hisz a köznapi életben sem fehérjét , zsírt vagy szénhidrátot fogyasztunk, hanem ezek értékes forrásait, például húst, tejet, kenyeret, zöldséget, gyümölcsöt. Az új ábrázolási forma - megint csak a könnyebb használhatóság miatt - a tányér lett a korábbi ház- vagy piramisalak helyett. A probléma az, hogy a legfrissebb nemzetközi tudományos eredmények mellett a hazai táplálkozási szokásokat és ízlést is figyelembe vevő, közérthetően és praktikusan kialakított ajánlásról a rendszeres nethasználóknak csupán 9 százaléka hallott az elmúlt két évben.
Ezért a szélesebb ismertség eléréséhez augusztustól önálló honlappal - www.okostanyer.hu -jelentkezett a szakmai szervezet, ahol mind a felnőttek, mind a gyermekek számára megalkotott útmutató és kísérőanyagok megnézhetők és letölthetők, szeptembertől pedig elérhető a mobiltelefonokra letölthető Okostányér applikáció is. A honlapon az ajánlás mellett megtalálható az OKOSÉtrend, amely menüjavaslatokat és recepteket is tartalmaz.