Az olívaolaj telítetlen zsírsavai kiegészítik a zöldségek nitrogéntartalmának előnyeit - olvasható a PNAS című szakfolyóiratban. A mediterrán országokban, úgymint a görögöknél, a spanyoloknál és az olaszoknál megszokott étrendnek régóta pozitív egészségügyi hatásokat tulajdonítanak. Ez általában rengeteg zöldségből, friss gyümölcsből, teljes kiőrlésű gabonafélékből, olívaolajból, magvakból, baromfiból és halból áll - vörös hús, vaj és állati zsírok azonban csak ritkán akadnak benne.
Habár az említett összetevők külön-külön is nyilvánvalóan egészségesek , a kutatókat megdöbbentette, hogy egészen pontosan mi teszi annyira kedvezővé a mediterrán étrendet. Philip Eaton professzor, a King's College London munkatársa a Kaliforniai Egyetemen dolgozó kollégáival együtt arra a következtetésre jutott, hogy a nitrogén zsírsavak kölcsönhatása jelenti a kulcsot.
A tanulmány készítésének során, amelyet részben a Brit Szív Szövetség finanszírozott, genetikailag módosított egereket vettek górcső alá, hogy megvizsgálják, milyen hatása van a nitrogén zsírsavaknak a szervezetre. Világosság vált, hogy ez az összetevő hozzájárul a vérnyomás csökkentéséhez , mégpedig az epoxid-hidroláz enzim blokkolásával.
"Ez az enzim az emberek testében is megvan, tehát feltételezzük, hogy ugyanúgy működik a dolog" - fejtette ki Eaton professzor. Ez megmagyarázza, hogy miért annyira egészséges a mediterrán étrend, noha tartalmaz zsírt is.
"A mediterrán étrend részét képező zsírok a nitrátokkal és a nitritekkel együtt olyan kémiai reakciót idéznek elő, amelynek nyomán nitrogén zsírsavak keletkeznek. Ez a természet védekező mechanizmusa, ami segít új utakat nyitni a magas vérnyomás kezelésében" - összegezte a szakértő.