Főzzünk, süssünk gyakran halat! Így nemcsak jó minőségű, könnyű fehérjéhez, de nagy mennyiségű omega-3 esszenciális zsírsavhoz is juttatjuk szervezetünket. Az omega-3 az "agy táplálékául" szolgál. Azokban az országokban, ahol sok halat esznek, kevesebb depressziós ember van. Számos mentális betegség, köztük a depresszió is lehet az omega-3 hiánybetegség tünete. A depresszió persze nem azonos az omega-3 hiánnyal, de az omega-3 hiány olyan működésbeli zavarokhoz vezethet, amelyek rontják a stressztűrő képességet, és a veszteségekkel való megküzdés képességét. Az ebből fakadó tehetetlenség vezethet el a depresszióhoz.
A zöld leveles zöldségek, a lenolaj és a dió is tartalmaz omega-3 zsírsavat, de a szervezet a növényi forrásból kis hatékonysággal állítja elő a számára szükséges DHA-t (dokozahexaénsav) és EPA-t (eikozapentaénsav), amelyek számos egészségmegőrző hatással bíró, hosszú szénláncú omega-3 zsírsavak. A halak és tengeri állatok viszont nagy mennyiségben tartalmazzák e két, az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen tápanyagot.
A tengeri pisztráng, a lazac, a szardínia, a makréla, a hering, a tonhal, a sprotni, mind kiváló omega-3 források. Salátába keverve, sütőben sütve, grillezve, párolva, zöldfűszerekkel ízesítve ezernyi finomság készíthető belőlük. A legjobb gyorsételek, az elfoglalt hétköznapokra is ideális alternatívák.
Jókedvünk őre: a D-és a B-vitamin
Az Egyenlítőtől távolabb, négy évszakos időjárási zónákban élő népeknél gyakori a krónikus D- vitaminhiány. Ez a teljes lakosság közel 40 százalékánál előfordul, különösen az idősebb embereknél jellemző. Mivel a D-vitamin a pajzsmirigy egészséges működésében és az agyi hírvivő molekulák szintézisében is fontos szerepet játszik, hiánya depressziós tüneteket idézhet elő. A téli időszakban, amikor bőrünket szinte semmi napfény nem éri, ez fokozottan igaz! Ilyenkor is igyekezzünk naponta legalább negyed órát a napon sétálni. A tojás, a máj és egyéb belsőségek, a halolaj, a tengeri állatok, a sajt és egyéb tejtermékek, mind jó D-vitamin források .
A teljes B-vitamin család - de különösen a B12-vitamin - fontos szerepet játszik az idegrendszer kiegyensúlyozott működésében. A hormonális folyamatokat, például a stresszhormonok szabályozását, valamint az elégséges agyi vérkeringést is támogatja. A fent említett tengeri élelmiszerekben, sajtban és tojásban, valamint a marha-és bárányhúsban is bőven van belőle. Általános szabály, hogy az állati táplálékokból nagyobb hatékonysággal szívódnak fel a tápanyagok, mint a növényi forrásokból.
Vitamin-, ásványianyag-és enzimkészleteink szinten tartásához fontos a friss, szezonális zöldség és gyümölcs fogyasztása is. Helyezzünk különös hangsúlyt az élénk színű, sok antioxidáns pigment anyagot is tartalmazó élelmiszerekre. A cékla , a sárgarépa, a sütőtök, a lila káposzta és a hagyma, a mélyzöld, leveles zöldségek, a brokkoli, a citrusfélék, mind-mind vidámságot, vitalitást és egészséget teremtenek életünkben. Rendszeres fogyasztásukkal a számunkra ideális testsúly, mozgáskedv és jó kedély mind fenntarthatóvá válik.