Azok a gyerekek, akik a családjukkal együtt esznek, vékonyabbak és egészségesebbek a társaiknál, emellett étkezési rendellenességek is ritkábban fordulnak elő köztük - állítja Amber Hammons, az Illinois Egyetem kutatója. A tanulmány a Pediatrics című folyóiratban jelent meg.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok közül, akik hetente három vagy több alkalommal egy asztalnál ettek a családjukkal, tizenkét százalékkal kevesebben voltak elhízottak, és húsz százalékkal kevesebb édességet, üdítőt vagy egyéb egészségtelen ételt fogyasztottak. Azoknál pedig, akik heti öt vagy még több alkalommal ettek együtt a családjukkal, már huszonöt százalékkal csökkent a hiányos táplálkozás valószínűsége.
Noha a tanulmány egyértelműen kimutatta, hogy a családi étkezéseknek egészségmegőrző szerepe van, ennek pontos oka még nem tisztázott. Talán a felnőttek példája hathat pozitívan, vagy az, hogy az otthon elkészített ételeknek magasabb a tápértéke, több friss gyümölcsöt, zöldséget, kevesebb zsírt és cukrot tartalmaz. Emellett az is szerepet játszhat, hogy az együtt elfogyasztott étel közben a család beszélget, ami szintén pozitív hatással van a gyerekekre.
A tanulmány szerzője úgy véli, a fentiek fényében az étkezési rendellenséggel vagy elhízással küzdő gyerekeket kezelő orvosoknak is hangsúlyozniuk kéne a kezelés során a családi étkezések jelentőségét és pozitív hatásait.