Együnk kettő helyett? A dietetikus válaszol

A megfelelő étrend összeállítása azért is nagyon fontos, mert a várandósság alatt megváltozik a nők anyagcseréje. Az alábbiakban tanácsokat adunk az egészséges táplálkozáshoz - dietetikus útmutatásai alapján.

A test felkészítését optimális esetben már három hónappal a tervezett várandósság előtt érdemes elkezdeni. Sajnos azonban a feldolgozott élelmiszerek a babavárás során nem biztosítják a kellő minőségű és mennyiségű tápanyagbevitelt egy női szervezet számára, ami pedig elengedhetetlen ebben az időszakban - olvasható a Czeizel Intézet közleményében.

várandós nő fánkokkal a kezében
A túlzott és nem megfelelő minőségű szénhidrátfogyasztás káros lehet a gyermekre.Fotó: Getty Images

Kiegyensúlyozott étrend

A megfelelő étrend összeállítása azért is nagyon fontos, mert ilyenkor megváltozik az anyuka anyagcseréje, úgynevezett diabetogén állapotba kerül, a szénhidrátok iránti érzékenysége valamivel rosszabb lesz, ezáltal pedig valamennyi tápanyag szükséges beviteli mennyisége és minősége is módosul. Fokozott odafigyelést igényel az élelmiszerhigiénia, nem megengedett például a nyers hús, hal vagy tojás fogyasztása, ezért a sushi, a steak és a házi majonéz is kerülendő.

Változik továbbá a szükséges folyadékmennyiség is: napi 2,5-3 l folyadék, elsősorban szénsavmentes víz elfogyasztása javasolt. Az üdítőitalokkal nagy mennyiségű cukrot, energiát vihetünk be a szervezetünkbe "észrevétlenül", ezeket tehát érdemes kerülni ebben az időszakban. A koffeinbevitelt is mérsékelni kell, beleértve a tea, a kakaó és a kólafogyasztást is. Körülbelül két presszókávénak megfelelő mennyiságű koffein az, ami még megengedett.

Tévhitek és érdekességek

A kismama táplálkozása a várandósság alatt nem csak gyermeke, hanem unokája egészségére is óriási hatással lehet, sőt, az elfogyasztott élelmiszerek még a születendő baba ízlését is befolyásolhatják. "Az anyai testsúly és a kiegyensúlyozott táplálkozás nagyban befolyásolja, hogy a gyereknek, sőt az unokának milyen lesz az egészségi állapota, például mennyire lesz hajlamos cukorbetegségre, vagy egyéb krónikus megbetegedésre" - mondta Bakonyi Melinda, dietetikus.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szakember szerint óriási tévhit, hogy a várandós nőnek kettő helyett kell ennie, mert az első trimeszterben például csak csekély mértékben (kb. 7 százalékkal) növekszik meg az energiaigény. Igazából a kalóriabevitelt a második-harmadik trimesztertől kell fokozni, de ekkor sem többel, mint napi 200-300 kilokalória.

Sokan még manapság is azt gondolják, hogy a babaváró vitaminok miatt jönnek világra nagy születési súllyal a picik. A dietetikus szerint ez nem igaz, valójában a legtöbb esetben a kezeletlen terhességi cukorbetegség, vagy a túlzott mennyiségű és nem megfelelő minőségű szénhidrátfogyasztás okozza ezt. A babaváró vitaminokra nagy szüksége van a szervezetnek a várandósság alatt. A B6-vitamin például csökkenti az émelygést és a hányingert, míg az ómega-3 zsírsav a szülés utáni depresszió leküzdésében segít. Mindkettő szedését érdemes a lehető legkorábban, akár már a tervezés időszakában elkezdeni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.