A fehérje alapú diéták hatékonysága is afelé terelte a közvéleményt, hogy az egészséges, illetve diétás étrendbe a lehető legkevesebb szénhidrátot kell beépíteni. Csakhogy ez így nem feltétlenül igaz: a megfelelő szénhidrátoknak minden kiegyensúlyozott étrendben szerepelniük kell, csak éppen nem az egyszerűeknek (mint a fehér kenyér, tészta, cukros ételek), hanem az egészségesebb verzióknak - mint például az alábbiak.
Quinoa
Ez a szénhidrátforrás egyben remek fehérjeforrás is, tele aminosavakkal és rostokkal, melyek lassítják a benne lévő szénhidrátok felszívódását. Lehet belőle köret, keverhetjük müzlibe, salátába - ráadásul még gluténmentes is.
Bab
Remek növényi eredetű fehérjeforrás illetve alacsony glikémiás indexű szénhidrátforrás is. Sok benne a vas, a foszfor, a mangán és a magnézium is, így jó, ha hetente többször is az asztalra kerül.
Joghurt
Fehérje, egészséges szénhidrát, remek kalciumforrás és probiotikus hatású is, így segít fenntartani szervezetünk belső egyensúlyát. A legtöbb fehérjét a görög joghurt tartalmazza.
Lila krumpli
Tele van antocianinokkal , melyek természetesen csökkentik a vérnyomást és egészségesen tartják a szívet, keményítőtartalma pedig csökkenti a cukor felszívódását a szervekben.
Vajtök vagy pézsmatök
Ez a hosszúkás sütőtökfajta csészénként 16 gramm szénhidrátot tartalmaz. Spirálvágóval vékony csíkokra vágva remek alternatívája a tésztáknak - bármilyen tésztaszósszal kipróbálhatjuk.
Kukorica
A konzerv változatban sok lehet a cukor, de a friss, csöves vagy a fagyasztott változat nyugodtan fogyasztható, mert tele van rosttal, káliummal, antioxidánsokkal és C-vitaminnal.
Gomba
Sok benne a D-vitamin és a szelén , ami nagyon fontos a megfelelő sejtműködéshez. Sokoldalúan felhasználható, remek húspótló alternatíva - ebből is mindig a frisset, ne a konzervet válasszuk.
Forrás: prevention.com