Noha a 2015-ös közétkeztetési rendelet óta csökkent az ételek cukor- és sótartalma a menzákon, továbbá több zöldséget és gyümölcsöt kapnak a gyerekek, jövőre még egészségesebb és jobb minőségű ételek kerülhetnek az asztalra egy kormányrendelet szerint - derült ki az ATV Híradó riportjából.
Havi szinten 3000 forint plusz
Vargáné Achátz Zsuzsanna, a Magyar Közétkeztetők Szövetségének szakmai tanácsadója azt mondja, az új rendelet a kínálatban nem hoz különösebb változást, viszont a felhasznált alapanyagok minőségében lehet előrelépés. Ez áremelkedéssel járhat: akár 30-40 százalékos drágulással is lehet számolni a szakember szerint. Egy általános iskolás napi étkeztetése jelenleg 430 forintba kerül, ez jövőre csaknem 600 forintra növekedhet - azaz az ebéd ára gyermekenként naponta 150 forinttal kerülhet többe, ami havi szinten 3000 forint plusz.
A Magyar Közétkeztetők Szövetsége szerint a hazai termelők raktár- és logisztikai beruházásai, a termékek minősége és az adminisztrációs költségek miatt várható drágulás. A Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetsége (KÖZSZÖV) ellenben úgy véli, a rövid szállítási rendszerrel - mivel kikapcsolják a kereskedelmi láncokat - épp hogy csökkennie kellene az áraknak. Mint arra azonban a KÖZSZÖV gazdasági szakértője, Kovács Pál rámutatott, az elmúlt tíz esztendőben nagyon komoly és elmaradt feladata lett az önkormányzatoknak, hogy nem emeltek díjat. "Hozzávetőlegesen a felét, illetőleg a harmadát biztosították a cégek számára, mint az indokolt lett volna. Ezért alapvetően indokolt lenne az áremelés az önkormányzatok részéről" - így a szakember.
Azt ugyanakkor mindkét szakértő kiemelte, hogy az önkormányzatok saját hatáskörben döntenek arról, hogy milyen mértékben növelik a közétkeztetési díjat. Ha azt áthárítják a lakosságra, akkor valóban lehet számítani áremelkedésre.