Viszonylag ritkán, de előfordulhat, hogy az élesztőgombában lévő fehérje allergiás reakciót vált ki. Ilyenkor az élesztőt tartalmazó ételek és italok – például pékáruk, sütemények, ecet, sör vagy bor – fogyasztását, illetve az allergén belélegzését követően az alábbi panaszok léphetnek fel:
- nyálkahártya-duzzanat,
- nyelv- és ajakduzzanat,
- gyomorproblémák, hányás, hasmenés,
- bőrpanaszok, például kivörösödés, ekcéma, viszketés, csalánkiütés,
- légúti panaszok,
- asztmás roham,
- különösen súlyos esetben anafilaxiás sokk.
Mit tehetünk, ha élesztőallergiánk van?
Igazolt élesztőgomba-allergia esetén az alábbi szabályok betartását javasoljuk.
- Kerüld a élesztőt tartalmazó élelmiszerek fogyasztását!
- Mivel számos olyan termék is tartalmaz élesztőt, amelyről nem is gondolnád, a vásárlás során mindig alaposan tanulmányozd a kiválasztott árucikkek összetevőit!
- Ne csak az élelmiszerek élesztőmentességére figyelj! Egyes gyógyszerek, étrend-kiegészítők, valamint kozmetikai termékek is tartalmazhatnak élesztőt – jobb, ha ezeket is kerülöd.
- Szigorú, teljesen élesztőmentes étrendes összeállításában kérd dietetikus segítségét!
Örökre le kell mondani a péksüteményekről?
„Az egyik barátom érzékeny az élesztőre. Igaz-e, hogy soha többé nem ehet vagy ihat olyan dolgokat, amiben élesztő van?” – kérdezte egy levélíró a FOODTEST.HU Ételintolerancia Központ szakértőjétől. Az intézmény dietetikusa elsősorban azt ajánlotta, hogy a beteg mindenképpen szigorúan tartsa be az élesztőmentes diétát, figyeljen továbbá arra is, hogy minél kevesebb cukrot fogyasszon.
Sokan ugyanis elfeledkeznek arról, hogy a cukor fokozza a bélben található élesztősejtek növekedését, így a szénhidrát diéta igen sokat segíthet az állapotjavulásban” – fogalmazott.
A szakértő szerint azonban nem feltétlenül szükséges véglegesen lemondani az élesztős finomságokról. Három teljesen tünetmentes hónap után már elkezdheted fokozatosan visszavezetni az étrendbe az élesztőtartalmú dolgokat. Érdemes viszont táplálkozási naplót vezetni, ennek segítségével ugyanis azonnal észreveheted, ha újra problémát okoz az élesztő.
A kezeletlen, illetve félvállról vett ételallergia miatt tartósan fennálló emésztőrendszeri panaszok – például hasmenés vagy hányás – miatt komoly tápanyag-felszívódási problémák léphetnek fel. Ennek eredménye pedig súlyos vitamin- vagy ásványianyag-hiány, például vashiány is lehet.