A kormány tavaly február 1-jétől több körben hirdetett élelmiszerárstopot különböző árukra. A fogyasztók általában az árstopok határidejének lejárta előtt igyekeztek bespájzolni a hatósági áras termékekből, főként a tartós élelmiszerekből – derült ki a NielsenIQ kutatásából a 24.hu-n. Első körben 2022. május 1-jéig hirdették meg az árstopot, amely a kristálycukor és a BL-55-ös búzafinomliszt mellett a napraforgó-étolajra, a sertéscombra, a csirkemellre, a csirkefarhátra, a csirkeszárnyra és a 2,8 százalékos UHT tejre vonatkozott. Több lépcsőben 2023. április 30-áig hosszabbították meg az intézkedést, amelyet tavaly november 10-étől kiterjesztették a tojásra és a burgonyára is.
Dupla adag olaj, cukor és tej fogyott
A legtöbb árstopos terméket tavaly áprilisban vásárolták a fogyasztók, akkor az előző évihez képest 80 százalékkal több napraforgóolajat, 83 százalékkal több kristálycukrot és 85 százalékkal több 2,8%-os UHT tejet vettünk, tehát majdnem az előző évi mennyiség dupláját. Igaz, az árstopos tej júliusi forgalma ezt is túlszárnyalta, majdnem 140 százalékos plusszal.
2022 februárja és decembere között a búzafinomliszt forgalma 14 százalékkal, a kristálycukoré 27 százalékkal, míg a napraforgóolajé 22 százalékkal nőtt 2021 azonos időszakához viszonyítva. A liszteladás így közel 9 tonnával nőtt, a napraforgóolajból 140 ezer hektoliterrel több fogyott, de kristálycukorból is 18 ezer tonnával több került le a polcokról. A tej vásárlása az árstop hatására szinte teljesen átrendeződött. A 2,8%-os tartós tej hónapról hónapra egyre nagyobb volumennövekedést produkált – a vizsgált időszakban, 2022 februárja és decembere között 82 százalékkal bővült, körülbelül 20 millió literrel több fogyott. A többi típusú tej forgalma ezzel párhuzamosan folyamatosan csökkent. Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy ha megszűnik az árstop, a vásárlók a legtöbb termék esetében hirtelen áremelkedést észlelnek majd.