Tévhit: Cukormentesen kell táplálkoznia, aki egészséges akar lenni
Mivel a cukorfogyasztást olyan betegségekkel hozták kapcsolatban, mint a cukorbetegség , az elhízás vagy éppen a rák, sokan megpróbálják teljesen kiiktatni az étrendjükből. Jó hír, hogy erre nincsen szükség - kis mértékben ugyan, de azért beleférhet az étrendbe a cukorfogyasztás anélkül, hogy károsítaná az egészségünket. Tehát nem teljesen kiiktatni kell a cukrot, hanem elég a bevitel mennyiségét minimálisra csökkenteni. Az ajánlások szerint a cukorbevitel nem haladhatja meg a napi tápanyagbevitel 10 százalékát, ami körülbelül 12,5 teáskanálnyit jelent naponta. Fontos tudni, hogy ebbe az egészséges forrásokból, például gyümölcsökből bevitt cukor is beletartozik.
Tévhit: Egyes cukorfajták jobbak a többinél
Akik azt hitték, hogy a bevitt kalóriák szempontjából számíthat, hogy a kristálycukrot esetleg mézzel, melasszal vagy barna cukorral helyettesítik, jó, ha tudják hogy ezek mind ugyanúgy bővelkednek kalóriákban és ugyanúgy glükózzá alakulnak a szervezetben. Amiért indokolt lehet természetes cukrokat választani a finomítottak helyett, a magasabb tápanyagtartalom - de ezek is ugyanúgy hizlalnak, ha túlzásba visszük őket.
Tévhit: Minden cukros étel édes
Sajnos cukrot nemcsak a sütemények, kekszek, csokik és egyéb édes ételek tartalmaznak. A levesekben, szószokban, sőt még a zsírszegény ételekben is rengeteg a rejtett cukor. Éppen ezért fontos, hogy bármit vásárolunk is, címkéjén ellenőrizzük a cukortartalmát.
Tévhit: A cukormentes ételek egészségesebbek
A cukormentes ételek nagy részében sok a nátrium, a zsír és a mesterséges édesítőszer, ezért nem feltétlenül egészségesek. A legjobb mindig mindent a legtermészetesebb formájában, feldolgozatlanul fogyasztani, és a lehető legtöbb ételt házilag készíteni. Ezek a leghatékonyabb módjai a hozzáadott cukrok kikerülésének.
Tévhit: Ha nem akarunk sok cukrot bevinni, ne együnk gyümölcsöt
A gyümölcsökben valóban több a cukor mint az egyéb természetes ételekben, csakhogy sok rost és vitamin is van bennük. Éppen ezért nem kell rosszul éreznünk magunkat, ha naponta megeszünk 1-3 darab gyümölcsöt - a bennük lévő tápanyagok értékesebbek a szervezet számára, mint amennyire "káros" a bennük lévő fruktóz. Ráadásul kutatások szerint a mindennapos gyümölcsfogyasztás 7 százalékkal csökkentheti a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
Forrás: care2.com