A hüvelyesek, például a bab, a lencse vagy éppen a földimogyoró, igen gazdagok fehérjében, és a rosttartalmuk is meglehetősen magas. Komplex szénhidrátokat tartalmaznak, van bennük bőven vas, cink, szelén és folsav is. Antioxidánsokban gazdagok, a zsírtartalmuk és a glikémiás indexük viszont alacsony - ezért valóban érdemes őket rendszeresen fogyasztani.
De mit kezdjünk a puffasztó hatásukkal?
A bab, lencse és hasonlók evése utáni fokozott gázképződés annak köszönhető, hogy a hüvelyesen olyan cukrokat tartalmaznak, amelyeknek lebontásához egy bizonyos enzimre lenne szükség - ez az enzim azonban hiányzik a szervezetünkből. Ha a babfélék az emésztőrendszerbe kerülnek, ezek a cukrok erjedni kezdenek, és ez okozza a felfúvódást.
Van megoldás
Az egyik megoldás, hogy megpróbáljuk fokozatosan hozzászoktatni a hüvelyesekhez a szervezetet, és hétről hétre egy kicsit többet eszünk belőlük - egyeseknél már ennyi is elég, hogy a puffasztó hatás csökkenjen. Az is jó ötlet, ha a babfélék mellé zöldséget is fogyasztunk, lehetőleg leveles zöldeket - egy fogás akár 75 százaléka is lehet zöldség. Mivel a babot, lencsét lassan emésztjük meg, figyeljünk arra is, hogy gyümölcs, cukros ételek, illetve babos fogások fogyasztása között mindig teljen el legalább 3 óra. Ha fehérjét is fogyasztunk mellé, akkor maximum csak egyfélét, mert a különböző fehérjék megemésztéséhez különböző emésztőnedvekre van szükség.
Burgonyával együtt se fogyasszunk babot, mert nehezíti a megemésztését, viszont jó ötlet valamilyen teljes kiőrlésű gabonából készült körettel, péksüteménnyel enni. Bizonyos fűszerekkel kombinálva a hüvelyesek kevésbé puffasztanak, ilyen a gyömbér , a kurkuma és az édeskömény is. Arra is figyeljünk, hogy mindig alaposan megrágjuk az ételt, mivel ez is emésztéskönnyítő hatású.
Forrás: care2.com