Európában vajhiány van, több mint kétszeresére drágult az ára, és vele együtt sok más tejterméké és élelmiszeré is - írja a vg.hu . A nagykereskedelemben a tejszín és vaj ára tízéves rekordon áll, és egy év alatt megduplázódott. Harcz Zoltán, a Magyar Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az okok az európai tejhiányra vezethetők vissza.
A magyarok egyébként nagyon kevés vajat vásárolnak. A legtöbbet a franciák vesznek, ők átlagosan 8 kilót fogyasztanak fejenként egy évben. A németek is csaknem a 3,8 kilós uniós átlag dupláját, vagyis több mint hat kilót esznek. Harcz szerint nálunk is egyre többen szeretik a vajat, de Magyarországon még az uniós átlag felénél is kevesebb fogy, átlagban alig 1,6 kiló/fő évente.
A vaj ára nagyon sok termék árát húzza magával
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet árinformációs rendszere szerint ez már tapasztalható is. A magyar trappista sajt 31 százalékkal kerül többe, mint egy évvel korábban, a tejföl pedig 15 százalékkal drágult. Ez főleg azért van, mert a zsíros tejtermékekhez Magyarországon import tejszínre van szükség. Nálunk ugyanis ez nem elég jó minőségű, és sokkal több tejfölt állítanak belőle elő, mint máshol, ezért kevesebb marad vajnak. "Tavaly elkezdődött a vajgyártási technológia fejlesztése az országban" - mondta Harcz Zoltán.
" A magyar nyers tejnek megvan az a különlegessége, hogy fehér színű, nem pedig sárga, ezért nagyon tetszetős vajat lehet belőle előállítani. Ez a világos szín a piacon különlegesnek számít. A közel-keleti országok nagyon keresik is, egyelőre azonban nincs belőle megfelelő mennyiség. A mostani fejlesztéseknek köszönhetően azonban lehet. Két év múlva már megfelelő mennyiségű, prémium minőségű és kenhető magyar vajat tudunk előállítani."