Ennyi problémát okozhat a szénsavas ásványvíz?

Szívesen oltjuk szomjunkat szénsavas ásványvízzel, de vajon jól tesszük-e? Brit kutatók szerint nem: ártunk vele a fogainknak, a gyomrunknak, és még hízhatunk is tőle.

Elaine Tilling brit szájhigiéniai szakértő arra hívja fel a figyelmet, hogy a szénsavas víz pH-ja van annyira alacsony, hogy megpuhítja a fogzománcot, emiatt pedig sokkal könnyebben sérülhetnek fogaink - főként, ha egész nap hasonló pH-jú italokat fogyasztunk. A kárt tovább növelhetjük, ha citromot vagy lime-ot teszünk italunkba.

A folyadékpótlás esetében is fontos a változatosság Az egészséges táplálkozás kiegyensúlyozott: a szakmai ajánlások szerint az optimális étrend valamennyi tápláléktípust tartalmazza. A lényeg a mérték és a minőség. Kattintson! Ezzel ugyanis fokozzuk a fogainkat védő zománc erózióját, jobban kilátszik a zománc alatt látható sárgás dentin, ennek hatására pedig jóval érzékenyebbek lesznek fogaink. A szénsavas víz okozta savas eróziót úgy lehet Tilling szerint visszafogni, hogy ilyen vizet csak étkezésekhez iszunk - ha egész nap erre kárhoztatjuk magunkat, akkor a szánkban termelődő nyálnak esélye sem lesz arra, hogy semlegesítse a savas kémhatás okozta következményeket.

A szénsavas vizet egyébként ajánlott szívószállal inni, ugyanis ez csökkenti a fogainkkal lévő kapcsolatot. Ha ilyen vizet ittunk, várjunk legalább 40 percet, mielőtt fogat mosnánk , ugyanis ennyi idő kell ahhoz, hogy nyálunk hatására újra megerősödjön a zománc.

Az is problémát okozhat, hogy egyes szénsavas ásványvizekben jelentős mennyiségű só is található - a megnövekedett nátriumtartalom hatására pedig könnyen emelkedhet vérnyomásunk, ami szívproblémákhoz vezethet. Ezt könnyen elkerülhetjük azzal, hogy megfigyeljük, hogyan érezzük magunkat azután, hogy ittunk. A só hatására ugyanis szomjasak leszünk - ha tehát ivás után szomjasabbak vagyunk, akkor könnyen lehet, hogy ez a szénsavas vízben található só miatt van. Cseréljük le a szénsavas vizet szénsavmentesre vagy olyan szénsavasra, amelyben kevesebb nátrium található.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ásványvíz-fogyasztás Magyarországon

Ásványvíz-fogyasztás Magyarországon

Forrás: Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség

Dr. Simon Anderson, a London Bridge Hospital belgyógyásza szerint a szénsav puffadást okoz, ami különösen kellemetlen lehet az irritábilis bél szindrómában szenvedőknek, mert fokozza az alhasi fájdalmakat, a hasmenést és a bélgáztermelődést. Ezek a hatások szerencsére csak időlegesek, de ha az említett tüneteket tapasztalunk magnkon, mindenféleképpen tegyük félre egy időre a szénsavas italokat.

Mondanunk sem kell, hogy a refluxban szenvedők szintén nem járnak jól - a szénsavas italok hatására ugyanis gyomrunkban extra nyomás keletkezik, ennek hatására pedig nagyobb esélyünk van arra, hogy gyomrunk tartalma visszalökődik a nyelőcsőbe, ez pedig fájdalmas égő érzettel járhat a mellkasban és a gyomorban egyaránt. Ha refluxproblémáink vannak, maradjunk a szénsavmentes víznél, szervezetünk hálás lesz érte.

Forrás: DailyMail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.