Sok embernél kíséri puffadás, gyomorfájdalom és legutóbbi bejegyzésében tett rendet a definíciók között.
A két állapot nagyon eltérő tünetekkel és hosszú távú következményekkel jár. A laktóz-intolerancia egyes esetekben elmúlik, vagy ha nem is történik meg ez a kedvező fordulat, a tünetek kordában tarthatóak például a laktóztartalmú élelmiszerek kerülésével vagy a laktáz enzim pótlásával. A tejfehérje-allergia esetén is gyakori, hogy megszűnik a túlérzékenységi reakció (a kisgyermekként tejfehérje-allergiások 90%-a "kinövi" a betegségét). Az allergia immunológiai okokra vezethető vissza, az intolerancia viszont alapvetően emésztési zavar.
A laktózérzékeny betegek tüneteit az okozza, hogy a bélrendszerükben nincs elegendő a laktáz nevű enzimből, amely képes a tejcukrot lebontani. Ez az enzim a tejtermékekkel elfogyasztott tejcukrot (vagyis a laktózt) két, egyszerűbb cukor-építőelemre (glükózra és galaktózra) bontja, amelyek a bélben képesek felszívódni. Hogyha viszont nincs megfelelő mennyiségű laktáz, s laktózból a vékonybélben nem, vagy csak alig képződik glükóz és galaktóz, a tejcukor változatlan formában a vastagbélbe jut. Itt a bélbaktériumok kezdik lebontani, így szerves savak és gázok képződnek, amelyek kialakítják az állapotra jellemző emésztőszervi tüneteket.
Ha a fent olvasható tüneteket magunkon is tapasztaljuk, nem árt szakember - azaz egy dietetikus vagy gasztroenterológus - tanácsát kérni, aki nemcsak azt magyarázhatja el, mi a különbség az allergia és az intolerancia között, hanem arra is képes, hogy megállapítsa, pontosan mi is okozza a tüneteket. S ha világossá válik az ok, étrendi és egyéb tanácsokat is tud adni ahhoz, hogy tünetmentesen és egészségesen élhessünk.
Forrás: Ködpiszkáló