A táplálékot először megrágjuk, ami aztán a nyálunkkal (mely különböző enzimeket és ionokat tartalmaz) összekeveredve bekerül a gyomorba.
A gyomorból a táplálék a vékonybélbe kerül, ahol az emésztés folytatódik. Hasnyálmirigyünk kulcsszerepet játszik a vékonybélbe került táplálék alkotóelemeire történő bontásában. Naponta kb. 1.5-2 liter emésztőenzimekben és ionokban gazdag hasnyálat termel. A hasnyálmirigy több, mint húszféle emésztőenzim termelését végzi.
Az emésztőenzimek három fő csoportra oszthatóak:
- A szénhidrátbontó enzimek (pl. amiláz), a szénhidrátok, közöttük a burgonyában és a tésztában található keményítők emésztését, bontását végzik.
- A fehérjebontó enzimek (pl. proteáz) a húsban is megtalálható fehérjét bontják le.
- A Zsírbontó enzimek (pl. lipáz) a zsírok és olajok emésztésében játszanak alapvető szerepet.
Ezek közül a legtöbb emésztési zavart a zsírbontó enzimek relatív vagy abszolút hiánya tudja okozni.
Az emésztési zavaroknak többféle tünete lehet: ilyen a teltségérzet, a puffadás, a hányinger, a gyomorfájdalom, a gyomorégés, a hasmenés, a hányás, a savas felböfögés, illetve a szédülés. Az emésztési zavarok többségét helytelen táplálkozás okozza, nehezen emészthető, túl zsíros vagy túl savas, erősen fűszeres ételek fogyasztása.
Az enzimhiány tünetei:
Súlyosabb esetben hasnyálmirigy betegségek formájában jelentkezhet (pl. krónikus hasnyálmirigy gyulladás, cisztás fibrózis, hasnyálmirigy tumor, hasnyálmirigy eltávolítása utáni állapot), amelyekben az enzimek termelődése zavart szenved, ezáltal emésztési és ennek következtében felszívódási elégtelenség alakul ki.
Vannak enyhébb viszont gyakrabban előforduló esetek, például egy nagyobb családi vagy ünnepi ebéd alkalmával amikor a bevitt táplálék többszöröse a megszokottnál, és az elfogyasztott étel mennyisége miatt a normál enzimtermelés nem elégséges, mert a hasnyálmirigy nem tudja előállítani az elfogyasztott ételek gyors megemésztéséhez szükséges mennyiségű, illetve minőségű enzimeket.
Ezekben az állapotokban lehetőségünk van a hasnyálmirigy enzimeit gyógyszeresen pótolni. Az emésztőenzimek pótlásával jobb lesz a tápanyag felszívódás és hasznosítás, csökken a rossz közérzet, a teltségérzés, a gyomortartalom gyorsabban ürülhet, mérséklődhet a gázképződés, a székletürítés pedig szabályosabbá válhat.
Dipankrin Optimummal az emésztési gondok ellen!
A Dipankrin Optimum az emésztést elősegítő gyógyszer. Hatékony a hasnyálmirigy elégtelen működése következtében fellépő emésztési zavarokban. A Dipankrin Optimum alkalmazható még nagy mennyiségű zsíros étel elfogyasztása után jelentkező viszonylagos enzimhiány esetén az emésztéshez szükséges hasnyálmirigy-enzimek pótlására, az elégtelen enzimtermelésből következő emésztési zavarok, puffadás, teltségérzés enyhítésére.
A Dipankrin Optimum természetes zsír-, fehérje-, szénhidrátbontó enzimekkel segíti az emésztést. Hatékony a hasnyálmirigy elégtelen működése következtében fellépő emésztési zavarokban.
- 3 enzim együttes hatásával segíti a
fehérje, zsír és a szénhidrát lebontását
- gyors és hatékony segítség a táplálék
mielőbbi emésztésében
- enyhíti a puffadást és teltségérzést
A Dipankrin Optimumot mindig pontosan a
betegtájékoztatóban leírtaknak, a kezelőorvos vagy gyógyszerész által
elmondottaknak megfelelően szedjük. A
készítmény ajánlott adagja naponta háromszor 3-4 filmtabletta. A filmtablettát étkezés
közben, bőséges folyadékkal, egészben kell bevenni.
A cikk megjelenését a Richter Gedeon Nyrt. támogatta.
A Dipankrin® Optimum 120 mg pankreász-por tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszer.
Mellékhatás / Nemkívánatos esemény bejelentése és a biztonságos alkalmazással összefüggő kérdés esetén elérhetőség: +36 1 505 7032; medinfo@richter.hu.
Richter Gedeon Nyrt., székhely: 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21., www.gedeonrichter.com
Document ID: KEDP/DAFD2Q, Lezárás dátuma: 2024.03.12.