A pesztó az olaszok kedvelt mártása. Egy legenda szerint elterjedésében és népszerűsítésében fontos szerepet játszottak a tengerészek, akik gyakran fogyasztották ezt a fokhagymás alapú szószt, de nem csak finom ízéért, hanem a fokhagyma antibakteriális hatása miatt is, mely megvédte őket a fertőzésektől.
A pesztó ma is kedvelt finomság, de nem csak Olaszországban, hanem világszerte. Elsősorban tésztákhoz, rizottókhoz használják, de nagyon finom kenyérre kenve vagy pirítóshoz adva, valamint halak, húsok, saláták, zöldségfélék mellé is. Többféle formája is létezik, így bemutatunk néhányat, ha kedvük lenne elkészíteni.
Főbb alapanyagok
A pesztó tulajdonképpen egy olívaolaj alapú szósz. Az eredeti és legismertebb pesztóban (Pesto alla Genovese) fokhagyma, só, bazsalikom, fenyőmag, parmezán és pecorino sajt ( juhtejből készül), valamint olívaolaj van. Az alapanyagokat mozsárban alaposan összezúzzák, és máris kész az ízletes mártás. A fenyőmagot érdemes kicsit megpirítani, de csakis szárazon, így sokkal finomabb lesz az íze.
Az eredeti recept mellett találkozhatunk olyan változatokkal is, melyekben a fenyőmag helyett mandulát, diót, kesudiót vagy pisztáciát használnak.
A bazsalikom helyett is szinte bármilyen zöldfűszer alkalmazható. Így ismert a koriander-, a menta-, a petrezselyem-, vagy a rozmaringpesztó, de igazi ínyencség a chilis és a sült padlizsános pesztó is.
Zöld és piros
A zöldfűszerekből álló pesztót zöld pesztónak nevezik, de létezik piros vagy vörös változata is. Ez tulajdonképpen csak egy alapanyagban különbözik az eredeti pesztó receptjétől, méghozzá a szárított paradicsomban , mely a vörös pesztó meghatározó alapanyaga. Felhasználása semmiben sem különbözik a zöld pesztótól.
+1 pesztós recept: Tonhalas-paradicsomos-pesztós rizs
Hozzávalók 4 személyre:
- 3 friss paradicsom
- 20 dkg rizs
- 4,5 dl forró zöldségleves (bio levesporból is készülhet)
- 20 dkg tonhalkonzerv lecsöpögtetve
A házi pesztóhoz:
- 1 csokor friss bazsalikom
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál fenyőmag, de mandulaforgács vagy dió is megteszi
- csipet só
- 6 evőkanál extra szűz olívaolaj
- 2 dkg reszelt parmezán sajt
A paradicsomokat 1 percre dobjuk forró vízbe, így könnyen le tudjuk húzni a héját. Majd vágjuk négyfelé, kaparjuk ki a magokat és a levét, a húsát pedig vágjuk apró kockákra. A pesztót leggyorsabban konyhai robotgépben készíthetjük el. Tegyük a bazsalikomot, a fokhagymát, a fenyőmagot, a sót és az olívaolajat a gépbe, és turmixoljuk 1 percig. Majd tegyük át egy kis tálba, és keverjük el benne a sajtot. Ezután tegyük a rizst egy lábosba, és öntsük rá a forró levest. Ha a leves sótlan, akkor adjunk hozzá egy kis sót, amúgy nem szükséges. Amikor felforr, takarjuk le, és lassú tűzön főzzük 20 percig. Ezután keverjük bele a pesztót, és tegyük egy tálba. A tonhalat morzsoljuk a tetejére, és szórjuk meg az előkészített paradicsomkockákkal.