Mint ismert, a hűtés akadályozza a kórokozók szaporodását, ezzel pedig lelassítja a romlási folyamatokat. Amikor azonban megszakad a hűtési lánc – például ameddig a bolttól az otthoni hűtőig ér az étel –, megnő az élelmiszer eredetű megbetegedések kialakulásának kockázata, illetve nő a rizikója annak is, hogy szinte azonnal ki kell dobnod a termékeket, ha nem akarsz megkockáztatni egy ételmérgezést.
A kockázatokat még az sem csökkenti hatékonyan, ha közel lakunk a bolthoz. Amikor ugyanis 30-35 fokok vannak délutánonként, bizony még akkor is könnyen baj történhet, ha csak 10 percre lakunk onnan – hívta fel a figyelmet közelmúltbeli Facebook-posztjában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszerpazarlás ellen küzdő Maradék nélkül programjának csapata. A szakértők szerint tehát a hőségben – a többször használható tasakok és textilszatyrok mellett – a hűtőtáskát és a jégakkut is a bevásárlás alapfelszerelései közé kell sorolni.
További tippek, hogy ne romoljanak meg az ételek
Ahogy már korábbi cikkünkben is olvashattad, számos egyéb praktika van, amellyel mérsékelheted a fertőzésveszélyt, illetve megelőzheted az ételek megromlását. Tóth Dávid, a Nébih Vendéglátás- és Közétkeztetés Felügyeleti Osztályának vezetője például kérdésünkre azt mondta, hogy a bevásárlás során a hűtött, fagyasztott élelmiszerek begyűjtését kell utoljára hagyni, hogy minél kevesebb ideig legyenek hűtés nélkül. Hazaérve pedig mindig ezeket a termékeket kell először kipakolni.
Azonban az sem mindegy, mit hová teszel a hűtőszekrényben. A nyers húsokat, a zöldségeket és gyümölcsöket mindenképpen az alsó polcokon helyezd el, itt van ugyanis a leghidegebb. A felső polcokra pedig mehetnek a fogyasztásra kész élelmiszerek.