Zabkása
A magas rosttartalmú ételek segítik a májat, hogy igazán hatékonyan tudjon működni, ezért érdemes reggelire rendszeresen zabkását fogyasztani. Kutatások szerint hozzájárul a hasi zsírpárnák megszüntetéséhez, illetve a belső szervek, így például a máj elzsírosodásának megakadályozásához is.
Brokkoli
A zöldségekben gazdag étrend májvédő hatású, és a zöldségek közül a brokkoli fogyasztása például kifejezetten jó ötlet. Mégpedig azért, mert segít megakadályozni, hogy a máj elzsírosodjon. Legjobb, ha roppanósra párolva fogyasztjuk: így marad meg benne a legtöbb hasznos tápanyag.
Kávé
Koffeinrajongóknak jó hír, hogy kutatások szerint napi két-három csésze kávé elfogyasztása előnyös lehet a máj számára, mivel megvédi azoktól a károsodásoktól, amelyeket a túlzásba vitt alkoholfogyasztás, illetve az egészségtelen táplálkozás okoz. Sőt akár a májrák kialakulásának kockázatát is csökkentheti.
Zöld tea
A zöld teában található katekinek szintén májvédő hatásúak és megakadályozhatják bizonyos rákfajták kialakulását is. Legjobb a zöld teát szálas teából készíteni és minél melegebben fogyasztani.
Mandula
A diófélék, de különösen a mandula remek E-vitamin-forrás, amely kutatások szerint védi a májat az elzsírosodástól. Arra figyeljünk csak, hogy napi egy maréknál többet ne együnk belőle, mert nagyon magas a kalóriatartalma.
Spenót
Ez a leveles zöldség erős antioxidánsokat tartalmaz, amelyek védik a májat és segítik abban, hogy hatékonyan láthassa el méregtelenítő funkcióját.
Forrás: webmd.com