A mesterséges adalékanyagok, színezékek és ízesítők hatására sokszor leginkább vegylaborok melléktermékeit, mint ételeket vásárolunk meg - az alábbi listában hét olyan dolgot sorolunk fel, amelyeket szerencsésebb lenne a boltok polcain hagyni.
Tejszín. Messze kerüljük el az olyan tejszíneket, amelyeket nem kell a hűtőben tárolni. Egyetlen egy alkotórészéről lehet elmondani, hogy van némi köze az eredeti alapanyagokhoz, ez nem más, mint a tejből kivont nátrium-kazeinát. A többi? Olajok, cukrok, mesterséges ízesítések keveréke, és némi kókuszolaj. Még mindig úgy gondoljuk, hogy ez a legjobb választás a reggeli kávénkhoz?
Chips. Lehet, hogy rósejbniként ismerjük gyerekkorunkból, de abban legalább volt krumpli. A boltokban található chipsek sok esetben csak legfeljebb 40 százalék krumplit tartalmaznak, és az is szárított krumplipehelyből származik. De akkor miből készült? A maradékot feljavítják rizsliszttel és egyéb keményítőkkel, hogy az étel állaga megfelelő legyen.
Sajt. Ha sajtot akarunk enni, sokszor "feldolgozott sajttermékeket" találhatunk a boltban. Igen, az első hozzávaló, amit meglátunk a felsorolásban, az sajt , a gond az utána következő, sokszor tíznél is több emulgeáló- és konzerválószerrel van. Az igazi sajtokban nincs négynél több ezekből az anyagokból.
Wasabi. Tavaly a Washington Post számolt be arról, hogy az Egyesült Államokban felszolgált wasabi 99 százaléka gyakorlatilag csak ételszínezékkel megfestett torma. Ennek egyszerű oka van: az igazi wasabi sokkal drágább a tormánál. Ennek köszönhetően, amikor wasabit kérünk, a tormán kívül szorbitolt, rizskorpaolajat, módosított étkezési keményítőt, cellulózt, mesterséges ízesítőket és színezékeket, valamint xantángumit is kaphatunk.
Rák. Nem tudunk szó nélkül elmenni a rákutánzatok mellett sem, azoknak csomagolásán ugyanis legalább bevallja a gyártó, hogy ez bizony utánzat, ami darált halból (például sárga tőkehalból) és ahhoz adott rengeteg színezékből, cukorból, textúrajavítóból áll. Előfordulhat olyan is, hogy vadhalat adnak a gyártók ehhez a keverékhez, ami egészséges és összességében jó dolog - de akkor miért rákutánzatnak hívják ezt az egészet és nem például halmixnek?
Vanília . A vaníliaimitációk a vanillin nevű szintetikus ízesítőanyagnak köszönhetik ízüket. Ez önmagában még nem lenne akkora baj, de a legtöbb utánzatban potenciálisan veszélyes karamellszínezékek és rejtélyes "természetes ízanyagok" találhatók, amelyek gyakorlatilag bármit takarhatnak. Emellett kukoricaszirup és alkohol is nagy valószínűséggel található még a termékben.
Rágógumi. Rossz hírünk van a rajongóknak: a legnagyobb gyártók által készített rágcsálnivalók egy úgynevezett gumialapból (szintetikus gumik és műanyagok keveréke) készülnek, ez pedig korántsem a trópusi fákból kinyert természetes gumi. Ezt megfejelve még telenyomják xylittel, aceszulfám K-val, színezékkel, aszpartammal.