Brokkoli és karfiol
A keresztes virágú zöldségek, mint a karfiol, a brokkoli, a káposzta vagy a kelbimbó, nagyon gazdagok olyan rostokban, amelyeket a szervezet nem tud megemészteni. A vastagbélbe kerülve ezek a rostok fokozott gázképződést okoznak.
Zabpehely és teljes kiőrlésű kenyér
Szintén nagy mennyiségben tartalmaznak rostokat, amelyek gázképződést okozhatnak. Csakhogy a rostok nagyon jót tesznek a szívnek, az emésztésnek, illetve segítenek megőrizni az ideális testsúlyt is, így nem szabad teljesen kiiktatni az étrendünkből. Inkább ügyeljünk arra, fokozatosan szoktassuk a gyomrunkat a sok rosthoz, és a napi rostmennyiséget több részletben vigyük be. Segíthet eközben csökkenteni a gázképződést, ha sokat iszunk.
Tej, sajt, joghurt
A tejtermékben sok a laktóz, amelynek megemésztése sokaknak gondot okoz , mivel a szervezetükben nincs meg elegendő mennyiségben az ehhez szükséges laktáz enzim. Mindez puffadáshoz, gázképződéshez, akár székrekedéshez is vezethet. Egy kutatás szerint a laktózemésztési nehézségek az emberek 65 százalékát érintik valamilyen mértékben.
Alma, banán, barack
Ha gyümölcsfogyasztás után puffadást érzékelünk, annak az oka az is lehet, hogy a szervezetünk nehezen emészti meg a gyümölcscukrot. Ha ez a fajta szénhidrát nem bomlik le megfelelően, akkor a vastagbélbe érve fokozott gázképződést vált ki.
Bab, hüvelyesek
A hüvelyesek magas rosttartalmúak, mellette pedig olyan, nehezen emészthető cukorféléket is tartalmaznak, mint a raffinóz, amelyeket a szervezet nem tud megfelelően megemészteni. A belekben lévő baktériumokkal találkozva ezek sokfajta gáz, például hidrogén és metán képződéséhez vezetnek.
Forrás: menshealth.com