Worcestershire szósz
A húsételek, öntetek és szószok népszerű összetevője, ami az ecet, melasz, cukor, és fűszerek mellett fermentált szardellát is tartalmaz - tehát ha valaki vegán életmódot folytat, annak bizony ki kell hagynia az étrendjéből. A jó hír, hogy létezik már belőle vegán változat is.
Reggelizőpelyhek
A vegán diétához nem elég, hogy a reggeli finomságot növényi tejjel fogyasztjuk, alaposan át kell néznünk a csomagolást is. A legtöbb reggelizőpehelyben ugyanis zselatin van, amelyet általában sertés- és marhacsontból, bőrből és egyéb állati szövetekből nyernek. Szerencsére már jó pár gyártó készít a vegánok számára is elérhető pelyheket, de nem árt alaposan átnézni a csomagolást.
Piros színű cukorkák
A piros színű ételszínezéket, ami a mentolos cukorkáktól az édes drazsékig rengeteg mindenben benne van, a bíbortetű nevű bogárból nyerik. Nem minden piros színű édességben vannak benne, úgyhogy ilyenkor is a csomagolás átböngészése a megoldás: keressük a kármin, carmine, cochineal vagy carminic acid szavakat.
Sör
Sörből is kapható már vegán változat, de sok fajtában található némi halhólyagból kinyert halenyv, amit az ital szűrése során arra használnak, hogy bizonyos anyagokat kiválasszon a folyadékból. Nagy része nem marad a sörben, de ettől még tartalmaz némi állati eredetű anyagot.
Banán
Ez igencsak meglepő, de megeshet, hogy még a zöldségesnél vásárolt banánban is akad valami állat eredetű: a citozan nevű szer, amivel sokan azért fújják le a gyümölcsöt, hogy óvják a puhulástól és a megromlástól, rákok és kagylók páncéljából készül. Vegánoknak érdemes az organikusan termesztett verziót választani.
Forrás: prevention.com